500 největších čínských společností dosáhlo hranice 100 bilionů jüanů tržeb

Stánek společnosti State Grid Corporation of China na Mezinárodním veletrhu obchodu se službami 2022 v Pekingu FOTO - CGTN

Podle nejnovějšího seznamu, který v úterý zveřejnila Čínská podnikatelská konfederace (CEC), přesáhly celkové provozní příjmy 500 čínských společností s nejvyššími příjmy poprvé 100 bilionů jüanů.

CEC, oficiálně jmenovaná národní organizace zaměstnavatelů, sestavuje seznam společně s Čínskou asociací ředitelů podniků již 21. rok po sobě.

Celkové provozní příjmy 500 největších čínských podniků dosáhly v roce 2021 výše 102,48 bilionu jüanů (14,8 bilionu USD), což představuje nárůst o 14,08 % oproti předchozímu roku. Souhrnná celková aktiva meziročně vyskočila o 8,43 procenta na 372,53 bilionu jüanů.

Ve stejném roce se počet podniků s provozním ziskem přesahujícím 100 miliard jüanů zvýšil na 244. To je o 22 více než v předchozím roce a do klubu podniků s provozním ziskem ve výši bilionu jüanů vstoupilo 12 podniků.

Na prvních třech místech se umístily společnosti State Grid Corporation of China, PetroChina a Sinopec, každá s provozním příjmem přesahujícím v loňském roce 2,5 bilionu jüanů.

»Provozní příjmy společností uvedených na seznamu se za posledních deset let zdvojnásobily, protože pokračovala optimalizace průmyslové struktury Číny,« uvedl Ču Chungren, výkonný místopředseda CEC, na tiskové konferenci k uvedení seznamu pro rok 2022.

Zvýšil se počet společností v rozvíjejících se průmyslových odvětvích a oborech, které se dostaly do užšího výběru. »V současné době je na seznamu sedm společností vyrábějících větrnou energii a solární zařízení a tři společnosti vyrábějící baterie pro výrobu a skladování energie,« dodal Ču.

(pr)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here