Ačkoliv centrální banka dál snižuje úročení, hypotéky prakticky nezlevňují

Přestože Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu, a to na 4,75 procenta, v cenách hypoték se to téměř neodráží. Průměrná nabídková sazba hypoték k 5. červenci klesla jen o dvě setiny procentního bodu, a to z květnových 5,51 procenta na aktuálních 5,49 %. Vyplývá to z dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Milan Vodička. »Stagnace úrokových sazeb u hypotečních úvěrů i přes dynamické kroky ČNB trvá už dlouhých šest měsíců,« připomíná Vodička.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka se příliš nemění

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,49 % nyní činí 21 475 korun. Meziměsíčně klesla jen o 45 Kč, od začátku roku pak zhruba o tisícovku.

TABULKA – Swiss Life Hypoindex

Centrální banka snižováním sazeb přibrzdí

Bankovní rada ČNB na svém jednání 27. června snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5 procentního bodu na 4,75 %, což ale podle Vodičky bylo zřejmě naposledy. »Po prázdninách je pravděpodobné, že ČNB přibrzdí a bude snižovat svoji základní sazbu již jen o čtvrt procentního bodu,« dodal.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy