Home Domácí Anděl sletěl z Černé věže na náměstí v Českých Budějovicích s poselstvím po jednadvacáté

Anděl sletěl z Černé věže na náměstí v Českých Budějovicích s poselstvím po jednadvacáté

FOTO – ČTK/Václav Pancer

Tisíce lidí přilákala včera na hlavní budějovické náměstí akce Přílet anděla. Po dvouleté pauze způsobené pandemií covidu opět slétl muž přestrojený za anděla z ochozu téměř 72 metrů vysoké Černé věže. Pak poslouchali lidé andělské poselství díky projekci anděla. Nově v programu scházela obří loutka anděla z Divadla Kvelb. Radnice měla s tímto souborem komunikační problémy, řekla náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková. Přítel anděla je součástí adventních trhů. Kvůli akci nemohla několik hodin vjet na náměstí auta.

Letos letěl anděl z věže přes náměstí Přemysla Otakara II. pojedenadvacáté. »Za poslední roky se podařilo vzbudit zájem o naše adventní trhy i mimo České Budějovice. Jezdí sem nejenom lidé z okolí, ale i ze zahraničí. Podívat se na adventní trhy a na kulturní akce, které se k tomu vztahují. A přílet anděla je jednou z nich. Je lákadlem, kdy lidé přijedou, zažijí tu pohádku a zároveň si potom s rodinou, s dětmi pobudou na adventním trhu, který je skutečně výjimečný,« řekla náměstkyně.

Anděl ‚letěl‘ přes náměstí na horolezeckých lanech. Když slanil dolů před Domem umění, lidé mu zatleskali. Potom se rozsvítil balkon o pár metrů vedle. Z něj operní pěvkyně Zuzana Benešová přednesla skladbu Ave Maria, zpívaly i děti ze sboru Jitřenka v kostýmech andělů. Akci zakončila projekce s veršovaným poselstvím, v němž postava anděla popřála lásku, svornost, štěstí i blahobyt. Zakončila ho slovy »já odlétám.«

Poselství pronášela v minulosti obří loutka. Podle některých lidí ale děsila malé děti. »Je dobře, že pro letošek zkusíme něco jiného. Je to nový způsob předávání andělského poselství. Kromě příletu anděla je to nosné kouzlo: projekce andělského poselství pro Budějčáky,« dodala Kudláčková.

Tradici andělského příletu založila vedoucí odboru kultury Iva Sedláková. Když nastoupila na radnici a šla 1. září 2000 poprvé do práce přes náměstí, podívala se na věž a nápad přišel okamžitě. První rok letěla ale jen loutka v nadživotní velikosti. »A lidé si stejně mysleli, že je živá,« zavzpomínala Sedláková. Při třetím nebo čtvrtém ročníku uvízl anděl na laně nad náměstím. Zasekla se mu karabina a nemohl slanit. »Když se dostal dolů, lidé mu strčili do košíčku živou kočičku… Udělalo to (příletu) obrovskou reklamu,« připomněla Sedláková.

Lana jsou napjatá mezi Černou věží a Domem umění. Kdyby začalo pršet, slaní muž u Samsonovy kašny. »Děti přílet milují, mají to ve svých dušičkách a anděl tím pádem patří k Budějovicím. Ne čert, ani Mikuláš, je to anděl,« doplnila Sedláková. Představitel anděla je z Prahy, ostatní z Hradce Králové a dalších míst v Česku.

Adventní trhy ve městě nabízí stovku stánků. Po dvou letech covidových omezení jsou v plném rozsahu, láká i vyhlídkové kolo. Program začal 18. listopadu a zahrnuje také kulturní vystoupení. Náklady jsou kolem deseti milionů korun, z toho čtyřmi miliony přispěje město, což je víc než v posledních letech. Součástí trhů je kluziště kolem kašny, kde lze bruslit až do silvestra.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Václav Pancer, ČTK/Jan Homolka

Předchozí článekIzraelci prý zabili úmyslně novinářku, Al-Džazíra se obrací na Mezinárodní trestní soud
Další článekZkracování rodičovské je jenom o tom, jak ušetřit, dopad na rodiny nikoho nezajímá