Home Domácí Ani Češi ruským dezertérům vstříc nevyjdou. Podle Lipavského mají plnit své povinnosti

Ani Češi ruským dezertérům vstříc nevyjdou. Podle Lipavského mají plnit své povinnosti

Jan Lipavský FOTO - ČTK/Roman Vondrouš

Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v České republice podmínky pro udělení humanitárního víza, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

»Rozumím, že Rusové prchají před čím dál zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza,« napsal ČTK Lipavský.

Podle dnešního vyjádření mluvčí Evropské komise je rozhodnutí, zda vpustit na své území lidi přicházející z Ruska, na členských státech Evropské unie. Unijní státy by podle ní měly vždy zaručit vstup lidem žádajícím v EU o azyl a jejich žádosti pak individuálně posoudit. Zástupci zemí evropského bloku podle komise v současnosti debatují o tom, jak na novou situaci zareagovat, a měli by zaujmout společnou pozici.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude Česko k případným dezertérům přistupovat jako ke všem žadatelům o azyl. »Pokud někdo přijde, bude jeho žádost posouzena v rámci standardního azylového řízení,« uvedl dnes v předvolební debatě serveru Blesk.cz. Doplnil, že žádné signály o přílivu Rusů, kteří se chtějí vyhnout mobilizaci, vláda nemá.

Například pobaltské země už ve středu vyhlásily, že Rusům prchajícím před mobilizací poskytovat útočiště nebudou. Česko jako první členský stát EU plošně pozastavilo vydávání víz pro občany Ruska už 25. února. Zákaz trvá dosud, později jej Česko uvalilo též na běloruské občany, v obou případech s výjimkou humanitárních případů.

(cik, čtk)

Předchozí článekJednotky ukrajinské armády a cizinecká legie ztratily u Záporoží až 150 mužů, tvrdí Rusko
Další článekVláda vzala více než 10 000 lidí ústavní právo volit

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here