Home Domácí ANO v Ostravě má kandidátku na primátorku, ale už jen 14 zastupitelů

ANO v Ostravě má kandidátku na primátorku, ale už jen 14 zastupitelů

FOTO - Facebook

Jak již iportaL24.cz informoval, štěpení zastupitelského klubu ANO v Ostravě pokračuje a klub už opustilo vedle primátora Tomáše Macury dalších šest zastupitelů a radních. Tím pádem je i celá koalice už menšinová a tak shoda na jménu kandidátky na primátorku Hany Tichánkové možná nemá vůbec žádnou váhu.

Oblastní sněm hnutí ANO v Ostravě o obsazení postů náměstků a radních zatím nejednal, počty i konkrétní jména se odvinou od koaličního vyjednávání. Mezi žhavé kandidáty patřili starostka Poruby Lucie Baranková Vilamová, starosta Jihu Martin Bednář a právě nová předsedkyně klubu zastupitelů Tichánková. První dva se však své nominace vzdali. Podpora Tichánkové byla významná, i když někteří při hlasování byli proti nebo se zdrželi.

»Soudím, že nemůže být výstižnější zprávou o personální vyprahlosti a absenci jakéhokoliv hodnotového ukotvení ‚zbytku‘ ostravského ANO, než tato nominace,« okomentoval výběr Macura.

Oblastní sněm schválil také čtyřčlenný vyjednávací tým o koalici – tvoří jej zmínění Tichánková, Bednář, Baránková Vilamová a oblastní předseda Richard Vereš. Koaliční vyjednávání se všemi politikými subjekty se rozběhnou zítra s koalicí Spolu, v pátek a sobotu s dalšími zastupitelskými kluby.

Jako poslední z klubu zastupitelů ANO dnes večer vystoupil náměstek primátora Karel Malík. Po vyloučených Tomáši Macurovi a Zuzaně Bajgarové odešli z klubu ANO také Kateřina Šebestová, Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov, tedy už pět členů rady města.

V 55členném zastupitelstvu potřebuje koalice získat přinejmenším nadpoloviční většinu 28 hlasů, nejen stávající situace však ukazuje, že do takto vrtkavého podniku by šel málokdo. Budoucí koalice proto bude chtít mít nejméně 30 hlasů.

Současný počet mandátů v zastupitelstvu Ostravy je následující – koalici nyní stále tvoří ANO (14), Spolu (9) a Piráti (3). V opozici jsou Ostravak (8), SPD (7), Starostové (4) a Ostravská levice (3). K tomu nový klub Tomáše Macury Nezařazení (7).

Variant nové koalice, protože ta původní už je vlastně menšinová a nefunkční, je několik:

ANO (14), Spolu (9), Ostravak (8) – celkem 31 křesel

ANO (14), Spolu (9), Starostové (4), Piráti (3) – 30 křesel

ANO (14), Spolu (9), Nezařazení (7), Piráti (3) – 33 křesel

Spolu (9), Ostravak (8), Nezařazení (7), Starostové (4), Piráti/Ostravská levice (3) – 31 křesel

Některé jsou jen početně možné a narážejí na shodu aktérů, ve hře je také to, kdo by měl být primátorem, protože první dvě varianty by nahrávaly Tichánkové, poslední nejspíš lídrovi Spolu, současnému náměstkovi Janu Dohnalovi. Ale ve hře může být i setrvání Macury…

V každém případě je Ostrava prvním statutárním městem, kde se taková situace po loňských komunálních volbách řeší.

(zmk)