Arménie platí za ruský plyn v rublech

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Arménie provádí platby za ruský plyn v rublech, informovala v pátek agentura RBC s odvoláním na arménského ministra hospodářství Vagana Kerobyana.

  »Pokud vím, několik posledních plateb proběhlo v rublech, ale v odpovídajícím kurzu,« uvedl. Ministr upřesnil, že cenotvorba probíhá v dolarech, ale platba se provádí v rublech.

  »Smlouva Gazpromu o dodávkách plynu do Arménie skutečně již několik let umožňuje platit za plyn v rublech a oni této možnosti využívají,« potvrdil RBC oficiální zástupce Gazpromu Sergej Kuprijanov.

  Již dříve prezident Vladimir Putin rozhodl, že nepřátelské státy musí za ruský plyn platit v rublech. Uvedl, že Moskva odmítne přijímat platby v rámci plynových kontraktů s těmito státy v »kompromitujících« měnách, tedy v dolarech a eurech. Nařídil vládě, aby dala pokyn Gazpromu k provedení nezbytných změn ve stávajících smlouvách. Putin 31. března podepsal dekret, který stanoví nový postup pro placení za dodávky ruského plynu odběrateli ze znepřátelených zemí.

  Arménie prý sankce proti Rusku nepodpořila. Jednání o dodávkách plynu za rubly však probíhají již od 23. března, poznamenal arménský vicepremiér Mher Grigorjan.

  (TASS)

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here