ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledky svého pravidelného šetření mezi podnikateli a spotřebiteli, zaznamenávajícího jejich očekávání ohledně budoucího vývoje tuzemské ekonomiky. Vyplývá z nich, že nejenže přetrvává »blbá nálada«, ale aktuálně pesimismu ještě narůstá.

Souhrnný indikátor důvěry nebo také indikátor ekonomického sentimentu, vyjádřený bazickým indexem, se v září meziměsíčně snížil o 4,2 bodu na hodnotu 89,2. Indikátor důvěry podnikatelů přitom klesl o 4,5 bodu na hodnotu 89,4

»Pozitivní vývoj důvěry v ekonomiku mezi podnikateli z posledních měsíců v září přibrzdil výrazný pokles v odvětví průmyslu. Důvodem je především nepříznivá situace v oblasti automotive, kde podnikatelé očekávají podstatné snížení tempa růstu výrobní činnosti způsobené, mimo jiné, výpadky v dodavatelských řetězcích,« uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra v odvětví průmyslu klesla podle statistiků o 7,6 bodu, snížila se ale i důvěra ve vybraných službách (o 2,2 bodu) a v obchodě (o 1,2 bodu). Mírně se zvýšila pouze ve stavebnictví (o 0,6 bodu).

Snížil se také indikátor důvěry spotřebitelů, a to o 2,7 bodu na hodnotu 88,3. »Důvěra mezi spotřebiteli se v září snížila podruhé za sebou. Důvody zůstávají neměnné. Velký počet respondentů pociťuje pokles své životní úrovně a ještě větší počet se obává zhoršení hospodářské situace v následujících 12 měsících,« sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here