Home Domácí Bydlení pro Ukrajince z areálu Sněmovny v Harrachově zajištěno

Bydlení pro Ukrajince z areálu Sněmovny v Harrachově zajištěno

ILUSTRAČNÍ FOTO - wikimedia

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku, protože objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře.

»Pro 13 ukrajinských uprchlíků, většinou jde o ženy a děti, z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami,« uvedla dnes mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková.

»Jsem rád, že budou moci zůstat tam, kde mají práci a kde jejich děti chodí do školy,« doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ve středu vyrazila za uprchlíky do Harrachova spolu s pracovníkem hasičského záchranného sboru ukrajinská koordinátorka z krajského úřadu. »S uprchlíky hovořila a navštívila s nimi i nově nabízené ubytovací místo. S nabízeným ubytováním byli spokojeni. Důležité pro ně je, aby zůstali pospolu,« dodal hejtman.

Půta ocenil pomoc majitelky chalupy, která uprchlíkům nabídla ubytovací kapacity. »A chtěl bych poděkovat zejména pracovníkům KACPU, kteří tuto nepříjemnou situaci, do které všechny nenadálé a zarážející rozhodnutí Sněmovny přivedlo, vyřešili rychle a ke spokojenosti všech,« řekl Půta. Najít v zimní sezoně nové bydlení v oblíbeném horském středisku nebylo podle něj jednoduché, prioritou bylo, aby mohli zůstat v Harrachově a děti nemusely nastupovat do jiné školy.

Kancelář Poslanecké sněmovny ČR ubytovávala od jara ve své rekreační chatě v Harrachově dvě desítky ukrajinských uprchlíků. Zhruba před měsícem a půl ale oznámila záměr uprchlíky přesunout jinam, aby mohla v zimě chata sloužit k rekreaci pracovníků kanceláře. O tom, že Sněmovna chce uprchlíky vystěhovat, informovala TV Nova a kancléř Martin Plíšek se proti zavádějícím informacím ohradil.

Záměr Sněmovny v minulých dnech kritizoval i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), podle premiéra Petra Fialy (ODS) k němu nemělo dojít, v rozhovoru na CNN Prima News ve středu také kritizoval nezvládnutou komunikaci.

Půta ocenil pomoc Sněmovny při ubytování uprchlíků na jaře, poznamenal ale, že pokud stát chce po krajích, samosprávách, podnikatelích, firmách a lidech, aby pomáhali ubytovávat uprchlíky, tak by měl jít sám příkladem. »Chápu, že se státní zaměstnanci chtějí rekreovat, nevím ale, jestli model, že každá ze státních institucí má někde na horách chalupu nebo hotel, je při hledání úspor právě ideální. Tomuhle postoji nerozumím, zvlášť v téhle ne úplně jednoduché době,« dodal liberecký hejtman.

(zmk)

Předchozí článekBramborový salát a kapr? Kdepak, česká tradice hovoří o něčem jiném!
Další článekPohonné hmoty dál zlevňují, nafta o víc než korunu