FOTO - pixabay

České velvyslanectví v Tel Avivu oslovily s žádostí o aktivní repatriaci jednotky Čechů, sdělil dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Úřad je v kontaktu s partnery v Evropské unii, navzájem se informují o případných evakuačních letech z Izraele, na který v sobotu ráno zaútočili palestinští radikálové.

V cestovatelském systému Drozd je aktuálně 162 Čechů, počet od neděle poklesl, vpodvečer jich byly necelé dvě stovky. Čechům se tak daří odlétat zpět komerčními lety, uvedl Drake. Kvůli současnému dění v Izraeli letecké společnosti po celém světě zrušily a průběžně ruší desítky letů do izraelských měst, což platilo i pro spoje mezi Prahou a Tel Avivem.

»V Drozdu je aktuálně 162 Čechů, což je pokles oproti včerejšímu večeru, což značí, že se Čechům daří odlétat zpět do vlasti komerčními lety. Jsme v kontaktu s partnery v Evropské unii a navzájem se informujeme o případných evakuačních letech,« poznamenal Drake. »Naši ambasádu v Tel Avivu oslovily s žádostí o aktivní repatriaci jednotky lidí,« dodal.

Maďarsko v noci na dnešek evakuovalo 215 lidí z Izraele. Evakuaci svých občanů zahájilo i Polsko, první letadlo s přibližně 120 lidmi přistálo ve Varšavě dnes brzy ráno, informoval server BBC News. Bulharsko v neděli odvezlo leteckým speciálem z Izraele 90 svých občanů.

Několik mezinárodních leteckých dopravců pozastavilo lety do Tel Avivu a uvedlo, že před jejich obnovením čekají na zlepšení bezpečnostních podmínek. Ozbrojenci z Pásma Gazy zabili od soboty více než 700 Izraelců a desítky jich unesli. Smrtonosný útok přiměl Izrael k odvetným úderům na palestinskou enklávu Gaza, při nichž dosud zahynulo více než 400 lidí. Boje na izraelském území, kam radikálové pronikli, i odvetné údery na Pásmo Gazy dnes třetím dnem pokračují.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here