Čeká nás mrazivý týden, sněžit bude spíše až o víkendu

Česko má před sebou mrazivý týden. Zejména v noci a ráno mohou teploty klesat hluboko pod nulu. Od úterý do čtvrtka by mělo být spíše jasno. V pátek bude obloha oblačná a místy se objeví sněhové přeháňky. O víkendu mohou být četnější, zejména pak na severu. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na většině území se dnes budou nejvyšší teploty pohybovat od minus sedmi do minus tří stupňů Celsia. Výrazný pokles teplot zatím podle meteorologů omezí velká oblačnost. Na Moravě a ve Slezsku bude také silně foukat, v nárazech může vítr mít až 70 km/h. Hrozí proto tvorba sněhových jazyků, na Moravě i závějí.

V noci na úterý by už téměř na celém území mělo být jasno. »Úterní ranní minima budou patrně ve velkém rozpětí, protože chladný vzduch bude výrazně ovlivněn orografií (pohořími a horami), která působí jako překážka. Vrstva chladného vzduchu je totiž poměrně tenká a nejchladnější vzduch se bude nacházet ve výšce kolem 800-1000 metrů nad mořem,« uvedl ČHMÚ na Facebooku. Nejnižší noční teploty tak mohou při slabém větru klesat až k minus 17 stupňům. V mrazových kotlinách na Šumavě pak mohou snadno překonat i minus 25 stupňů. »To jsou ale velmi specifická a hodně lokální místa,« podotkli meteorologové.

V úterý přes den by nejvyšší teploty měly být minus šest až minus dva stupně, na severovýchodě kolem minus devíti stupňů. Ve středu bude nepatrně tepleji, stále ale pod nulou. Ve čtvrtek pak budou maxima minus čtyři stupně až nula a od severu se začne postupně zatahovat.

V pátek ovlivní podle meteorologů Česko další arktický vzduch. »Není ale ještě jisté, kudy přesně povede jeho trajektorie. Měl by zasáhnout zejména východní části Evropy a naše území od východu spíše jen ´líznout´,« uvedl ČHMÚ. Podle aktuální předpovědi se nejvyšší denní teploty budou od pátku pohybovat kolem nuly. Místy se objeví sněžení nebo sněhové přeháňky, na severu budou četnější.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy