FOTO - archiv

Bankovní rada České národní banky dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová. Sedmiprocentní sazba platí od 22. června, kdy o ní rozhodla ještě předchozí bankovní rada v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem. Úrokové sazby zůstanou na relativně vysoké úrovni delší dobu, vyplývá z vyjádření guvernéra Aleše Michla na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady.

ČNB ponechala také lombardní sazbu na osmi procentech. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zůstala na šesti procentech. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Analytici zachování výše úrokových sazeb očekávali. ČNB chce bojovat proti inflaci, dokud nebude plně pod kontrolou, tedy stabilizována na dvouprocentním cíli, uvedl Michl. Pro zachování sazeb dnes hlasovalo pět členů bankovní rady, dva se vyslovili pro jejich zvýšení o 0,75 procentního bodu. Argumentem zastánců zvýšení sazeb byla podle Michla potřeba zabránit nárůstu inflačních očekávání mezi domácnostmi i firmami. Naopak argumentem pro zachování výše sazeb bylo to, že jejich současná výše krotí množství peněz v oběhu.

(ici, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here