Češi mají nejdražší mobilní služby v Unii, ČTÚ chce zasáhnout

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Aktualizovaná analýza trhu mobilních dat podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ukázala stále vysoké ceny a nemožnost konkurence ze strany virtuálních mobilních operátorů. Mimo jiné uvádí, že pozice ČR se v mezinárodním porovnání maloobchodních cen zhoršila. Z analýzy má vzejít celkově čtvrtý pokus o regulaci mobilního trhu.  

  »Maloobchodní ceny mobilních služeb v ČR jsou nadále nejvyšší v EU. I když ve střednědobém horizontu dochází k určitému poklesu maloobchodních cen, ceny v jiných zemích EU klesají rychleji než v ČR. Tuto skutečnost potvrzují také nejnovější data a analýzy Evropské komise,« uvedl úřad. Podle analýzy jsou ceny mobilních služeb i o 150 procent vyšší, než je průměr EU, jeden GB dat je pak dražší o 201 procent. Podle srovnání využívajícího data Cable.co.uk vychází cena jednoho GB v Česku na 8,15 USD, zatímco průměr EU je 2,71 USD.

  Předchozí pokusy o regulaci narazily na nesouhlas Evropské komise a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Telekomunikační úřad nejprve navrhoval trvalou regulaci, později mělo jít o dočasné opatření na rok a půl.

  V nejnovějším návrhu ČTÚ podle svého vyjádření zohlednil připomínky Komise včetně jejího nedávného rozhodnutí ohledně sdílení sítí mezi O2, Cetinem a T-Mobilem. Regulátor opět navrhuje uložit O2, T-Mobilu a Vodafonu povinnost pustit do svých sítí virtuální operátory, a to za regulované ceny, jejichž strop stanoví. Opatření by mělo platit do konce roku 2024, protože do té doby úřad nepředpokládá příchod dalšího celoplošného operátora, který by mohl fungovat na základě národního roamingu v sítích stávajících hráčů.

  V Česku bylo na konci minulého roku téměř 15 milionů aktivních SIM karet. Vedle tří síťových dominantních hráčů na trhu působí 125 virtuálních operátorů, kteří si od nich infrastrukturu pronajímají. Jejich podíl je okolo 3,6 procenta.

  Operátoři se mohou k analýze vyjádřit do 19. září.

  (jb, čtk)

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here