ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Polsko od dnešní půlnoci zavede na deset dní dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Dnes to podle serveru Onet.pl oznámil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. Už koncem září polský premiér Mateusz Morawiecki upozorňoval, že Polsko se chystá zavést kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem kvůli nárůstu nelegální migrace.

Kamiński dnes uvedl, že o opatření v pondělí jednal s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Česko také od středy zavádí namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem, informoval dnes na sociální síti X premiér Petr Fiala. Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích kvůli přílivu migrantů před rokem, opatření ale začátkem února zrušilo.

Polský ministr vnitra dnes hovořil o snaze zabránit nelegální migraci z jihovýchodní Evropy. »Balkánská trasa, jejíž jedna větev vede přes Polsko, bude účinně zablokována,« citoval ho polský server. Šéf polského kabinetu Morawiecki dříve řekl, že nařídil Kamińskému zavedení kontrol u autobusů, aut a dodávek, u nichž je podezření, že převážejí migranty.

Kamiński dnes dodal, že o opatření Varšava uvědomila Slovensko, stejně jako Českou republiku, Německo, Rakousko a Evropskou komisi. Velitel pohraniční stráže Tomasz Praga doplnil, že opatření bude možné v případě potřeby prodloužit a že by kontroly mohly trvat až dva měsíce.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here