Home Domácí Česko zažilo nejchladnější ráno této zimy, nejvíc mrzlo na Šumavě

Česko zažilo nejchladnější ráno této zimy, nejvíc mrzlo na Šumavě

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Česko dnes zažilo zatím nejmrazivější ráno této zimy. Nejchladněji bylo na Šumavě, teploty tam klesly pod 25 stupňů pod nulu, ve Volarech na Prachaticku naměřili minus 28,1 stupně Celsia.

Nízké teploty zaznamenali meteorologové vedle jižních Čech také v Plzeňském kraji, jižní polovině Středočeského kraje a na Vysočině. K minus 15 stupňům klesla teplota i v jihomoravských Dyjákovicích, uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku. V dalších dnech tohoto týdne se mírně oteplí, noci sice zůstanou mrazivé, ale minima se budou většinou pohybovat okolo pěti stupňů pod nulou.

Dnešní ráno bylo pravděpodobně z celého týdne nejchladnější, v úterý po ránu mohou teploty klesnout ještě k osmi až deseti stupňům Celsia, v dalších nocích bude do minus pěti stupňů, jen ojediněle i minus sedm. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly. »Sníh, který napadl o uplynulém víkendu, tak bude zůstávat nebo jen pozvolna odtávat,« dodali pracovníci ČHMÚ.

Uplynulý víkend zasáhlo Česko intenzivní a vytrvalé sněžení, které způsobilo problémy v dopravě i dodávkách elektrického proudu. Jihočeský kraj vyhlásil kvůli nesjízdným silnicím kalamitní stav. Pro dnešní noc platila pro celou republiku výstraha před silnými mrazy, od odpoledne varují meteorologové před sněhovými jazyky ve východní polovině země, na Vysočině a na severních horách se mohou tvořit sněhové závěje.

Zatímco meteorologická zima je vždy od 1. prosince, ta astronomická začíná až před Vánocemi. Letos vychází zimní slunovrat na 22. prosinec.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here