Home Domácí Český bojkot OH 2024 prý nehrozí

Český bojkot OH 2024 prý nehrozí

FOTO - pixabay

Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval, šéf Národní sportovní agentury (NSA) Ondřej Šebek a ministr zahraničí Jan Lipavský se na dnešní schůzce v Černínském paláci shodli, že odmítají bojkot olympijských her v Paříži 2024, pokud by tam startovali ruští a běloruští sportovci, přestože s jejich účastí nesouhlasí.

»Jsem rád, že názor Českého olympijského výboru souhlasí s postoji olympijských výborů severských států, které jsou proti návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Naším hlavním cílem je zamezit tomu, aby olympijské hry posloužily ruské propagandě,« řekl Lipavský s tím, že nemůžeme ignorovat souvislost mezi brutální ruskou agresí a jejím dopadem na mezinárodní sport. »Ruská agrese má za následek 231 mrtvých ukrajinských sportovců a trenérů. Současně víme, že 70 procent ruských sportovců jsou vojáci. Považuji za nepřijatelné, aby se takoví lidé za současné situace účastnili olympijských her, když jim fair play evidentně nic neříká,« uvedl v tiskové zprávě ministr.

»Dnešní schůzka byla důležitá v tom, že jsme si ujasnili společné stanovisko České republiky, které budu prezentovat na odpolední konferenci evropských ministrů sportu. Vzhledem k tomu, že ruská agrese nadále probíhá, nevidíme v tuto chvíli důvod k rozvolnění opatření omezujících účast ruských a běloruských sportovců,« vysvětluje Šebek.

»Podporujeme platné sankce a nevidíme důvod na nich nyní cokoliv měnit. V tom jsme zajedno. Je důležité zamezit tomu, aby olympijské hry posloužily ruské propagandě,« uvedl Kejval. Účastníci schůzky se domluvili, že tuto záležitost budou v následujících týdnech a měsících intenzivně koordinovat

MOV uvažuje o tom, že by vybraným sportovcům z Ruska a Běloruska umožnil start v Paříži jako neutrálním. Proti tomu se ohradila Ukrajina, pohrozila bojkotem her a v dopise k tomu vyzvala i ostatní členy olympijského hnutí.

Předseda MOV Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala bojkotem hrozit. Šlo by podle něj o porušení olympijské charty. Zmínil také, že podle Organizace spojených národů je vyloučení Rusů a Bělorusů diskriminující. Dále uvedl, že tvrzení, že umožnění návratu ruských a běloruských sportovců na hry by podpořilo zahájení vojenského útoku na Ukrajinu, jsou »pomlouvačná«.

(zmk)