Home Domácí China-CEEC Expo. Obchodní vztahy, ale i nová přátelství, hodnotí Filip

China-CEEC Expo. Obchodní vztahy, ale i nová přátelství, hodnotí Filip

Čínsko-evropský nákladní vlak v mezinárodním přístavu Si-an v Si-anu v severozápadní čínské provincii Šen-si, 23. března 2023. FOTO - Xinhua/Li Yibo

Třetí ročník veletrhu China-CEEC Expo & International Consumer Goods Fair se bude konat od 16. do 20. května v Ning-po ve východočínské provincii Če-ťiang. Na výstavu se těší i předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěch Filip, ačkoli nikdo z jejího vedení se akce přímo na místě nezúčastní.

»Ale jinak počítám, že zájemci z České republiky z řad našich podniků návštěvu plánují a počítají s účastí,« uvedl dnes Filip. »Výstava samotná je výsledek jednání formátu 16, resp. 17 plus 1, tedy Čínské lidové republiky a 17 zemí střední a východní Evropy. Jsem rád, že začíná mít tradici a jistě se stane i podle očekávaných výsledků letos, když skončila omezení způsobená pandemií, významným místem pro jednání čínských a evropských podniků a podnikatelů a základem pro další rozvoj vzájemných vztahů nejen v obchodě, ale i mezi samotnými lidmi, kteří tak vytvářejí nová přátelství,« připojil předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory.

V průběhu let přinesla čínsko-česká spolupráce vzájemné výhody lidem obou zemí. V čem spatřuje Filip hlavní přínosy pro Českou republiku? »Hlavním přínosem pro Českou republiku a naše výrobce a exportéry technologických celků je možnost vývozu našich výrobků a technologií pro obrovské potřeby čínské ekonomiky. Žel to málo využíváme a zatím náš export zaostává za dovozem širokého sortimentu zboží z Číny k nám. Ten je využíván ve všech komoditách, a tak rozšiřuje výběr výroků pro naše spotřebitele nejen průmyslového či textilního zboží, ale zejména moderních elektronických výrobků. Do popředí zájmů se dostává vědeckotechnická spolupráce jak vysokých škol, tak samotných vědeckých pracovišť, kde se pracuje na nejmodernějších technologiích včetně vesmírného výzkumu,« uvedl Filip.

(pk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here