Home Domácí Chladnější počátek srpna byl před 18 lety a více pršelo jen v roce...

Chladnější počátek srpna byl před 18 lety a více pršelo jen v roce 2006

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Počátek srpna v Česku byl druhý nejchladnější a nejdeštivější od roku 1991. V průměru bylo 14,9 stupně Celsia a napršelo průměrných 72 milimetrů srážek. Nižší teplota vzduchu byla v období od 1. do 10. srpna naposledy před 18 lety a více srážek v první srpnové dekádě spadlo v roce 2006, informoval dnes na Facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

»Letošní první srpnová dekáda byla o 4,3 stupně Celsia chladnější, než je dlouhodobý průměr let 1991 až 2022 pro toto období,« konstatovali meteorologové. Srážek ve zmíněném období podle nich spadlo 255 procent dlouhodobého průměru.

V uplynulých 32 letech byl počátek srpna nejdeštivější v roce 2006, kdy napršelo v průměru 85,6 milimetru. Naopak největší sucho bylo v tomto období v roce 2003, spadlo tehdy v průměru jen 1,8 milimetru srážek. Nejteplejší začátek srpna registrují meteorologové z roku 2015, v průměru tehdy bylo 23,9 stupně.

Na další dny meteorologové už slibují teplejší počasí. Podle nich dnešní počasí v Česku ovlivňuje výběžek vyššího tlaku vzduchu, kolem kterého proudí teplejší vzduch. Nejvyšší teploty dnes dosáhly na 23 až 27 stupňů, v Čechách na některých místech až na 29 stupňů. »O víkendu příliv teplého vzduchu zesílí. Bude převládat slunečné počasí, více oblačnosti bude v sobotu večer na severozápadě Čech, v neděli i jinde v Čechách a k tomu se přidají v sobotu ojediněle, v neděli místy přeháňky nebo i bouřky,« uvedli meteorologové.

Sobotní nejvyšší teploty očekávají do 30 stupňů, v Čechách místy může být až 32 stupňů. V neděli na většině území budou maxima kolem tropické třicítky.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here