ČHMÚ: Nebezpečné bouře vyprodukovaly extrémně velké kroupy

Potenciál extrémně nebezpečných bouří se včera naplnil. S ohledem na podmínky byly primárním nebezpečným jevem velmi až extrémně velké kroupy, vyskytly se ale i výrazné nárazy větru a dokonce i intenzivní srážky. Uvedl to na svém Facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ten se v průběhu včerejška potýkal s výpadky dat na internetových stránkách. »Systém byl bohužel pod náporem obrovského množství lidí zcela přehlcen a problémy s funkčností jsme nezaznamenali jen my, ale i některé další subjekty věnující se počasí v ČR,« omluvil se za komplikace ČHMÚ.

V průběhu celé včerejší epizody byla vydána řada výstrah, většinou nejvyššího – extrémního stupně. »Aktuálně máme sesbíráno kolem 100 záznamů s kroupami většinou mezi 3 až 8 cm,« uvedli na sociální síti hydrometeorologové a dodali: »Prozatím nemáme zprávy o kroupách, které by někde dosáhly 10 cm, ale sběr bude stále pokračovat a většina zpracování a vyhledávání je před námi. Zejména v oblasti Znojemska nebo Mělnicka se mohly kroupy až 10 cm vyskytnout.«

I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera došlo. První velmi intenzivní bouře začaly explozivně růst v Pošumaví kolem 15.30. »Tyto bouře dokázaly během asi 10 nebo 15 minut „vystřelit“ vertikálně až do výšek kolem 15 km, což svědčilo o výjimečně velkém množství dostupné energie. Maximální radarová odrazivost se rychle dostala až do výšek nad 10 km, což indikovalo možný výskyt opravdu velkých krup,« popsal ČMHÚ.

Vývoj byl překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem 6 cm na Písecku. Další vývoj směřoval směrem k severovýchodu přes oblast středních Čech až na hranice s Polskem. Velké kroupy se nevyhly ani jižním Čechám. »Ve večerních hodinách se pak zformoval na jihu Vysočiny intenzivní konvektivní systém typu bow echo (nárazy i kolem 90 km/h) s vnořenou supercelou, který postupoval východním směrem. Kromě škod větrem produkovala tato supercela na jižním cípu systému velké kroupy, patrně jedny z největších včera zaznamenaných. Na Znojemsku dosahovaly až k 8 cm,« připojil ČHMÚ.

Systém také zasáhl Brno, dále pokračoval v postupu do Slezska, ale částečně slábnul. »Intenzivní srážky byly ale i jinde a často později během noci. Stanice Štíty dokonce zaznamenala desetiminutový úhrn necelých 29 mm až ve druhé polovině noci. Na několika dalších stanicích dosahovaly úhrny za 10 minut i kolem 25 mm,« dodal ČHMÚ.

(pk)

FOTO – Facebook, ČHMÚ

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy