Home Domácí ČHMÚ vyvinul aplikaci pro starosty, která má pomoci chránit životy, zdraví a...

ČHMÚ vyvinul aplikaci pro starosty, která má pomoci chránit životy, zdraví a majetek

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nová aplikace Českého hydrometeorologického ústavu pomůže ochránit životy, zdraví a majetek občanů. Novou službu vyvinul ČHMÚ ve spolupráci se starosty a zástupci krajů. Sloužit má nejen jim, ale i krizovým tajemníkům, povodňovým komisím a dalším uživatelům z řad samospráv, informoval ČHMÚ v tiskové zprávě.

»V rámci neustálého zlepšování je cílem co nejrychleji sdílet informace v době hrozících nebezpečných hydrometeorologických jevů – a to pro konkrétní lokalitu, o jejíž bezpečí se starostové a další činitelé mohou včas postarat,« uvedl ČHMÚ na své Facebookové stránce.

V době akutního ohrožení bouřkami či povodněmi přijde zaregistrovaným uživatelům upozornění prostřednictvím SMS. Je možné také dostat varování před dalšími jevy. »Díky včasným, lokalizovaným a aktuálním informacím je možné okamžitě varovat obyvatele obce či rozhodovat o provedení opatření nutných k ochraně životů, zdraví a majetku,« konstatoval ČHMÚ.

»Průzkumem mezi starosty a zástupci krajů jsme si ověřili, že jejich hlavním požadavkem je dostávat pouze relevantní informace – tedy takové, které jsou určeny přímo pro jejich území a které představují okamžité nebezpečí. A to nejlépe ve formě SMS s odkazem na další informace,« říká ředitel ČHMÚ Mark Rieder. »Tento systém jsme nyní uvedli do provozu a dáváme ho k dispozici starostům, zástupcům krajů a samospráv a také dalším veřejným činitelům. Budeme rádi, když nová aplikace pomůže uživatelům při jejich práci v obci, nebo v kraji,« dodává ředitel úseku hydrologie Jan Daňhelka.

ČHMÚ předpokládá, že v případě varovných SMS zpráv půjde spíše o jednotky případů během roku, které starostům umožní reagovat opravdu tehdy, kdy je to nejvíce potřeba. V obslužné aplikaci je možné i nastavení dalších doplňkových funkcionalit v podobě zobrazení a notifikací i pro další jevy, na něž se výstrahy vydávají.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here