Chorvatsko výrazně podražilo, v cenách jsou ale značné rozdíly

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Zájezdy do Chorvatska jsou nyní podle cestovní agentury Invia minimálně o 20 až 30 procent dražší, než bývaly. Některé hotely přitom zvedly ceny mnohem více, zatímco jiní provozovatelé ubytovacích zařízení je naopak nechali na loňské úrovni.

  Řekla to dnes mluvčí Invie Andrea Řezníčková. O dovolenou u Jadranu je letos enormní zájem a ubytovací kapacity lidé plní bez ohledu na cenu, doplnila výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Chaloupková.

  U některých hotelů v Chorvatsku Invia podle Řezníčkové eviduje zdražení i o 100 %. »Ačkoliv už v mnoha případech nemůžeme o Chorvatsku hovořit jako o dovolené za nízké náklady, je o tyto zájezdy ohromný zájem a téměř vše je na léto vyprodané,« řekla. Nejčastěji lidé podle ní k Jadranu odjíždějí vlastním autem na osm dní, volí převážně ubytování v tříhvězdičkových hotelech s polopenzí. Dovolenou v Chorvatsku si u agentury Invia vybírá šest procent klientů, lidé rezervují už i termíny po sezoně.

  »Chorvatsko se potýká s overbookingem a přelidněnými letovisky, přestože se v cestovních kancelářích a agenturách prodává za poměrně vysoké ceny ve srovnání s minulými sezonami,« uvedla Chaloupková. Ceny v Chorvatsku nedokáže vyčíslit, od pořadatelů zájezdů asociace dostává odlišné sumy. »Od pobytů v penzionech za 8000 korun na osobu, přes letecké zájezdy do hotelů s polopenzí za 25 000 korun na osobu, což v minulých letech nebylo v případě Chorvatska obvyklé,« řekla dále.

  Pokud se lidé chtějí vyhnout přeplněným plážím či městům, musejí podle Chaloupkové vycestovat mimo hlavní sezonu, tedy v květnu a červnu nebo v září a říjnu. Evropské destinace jsou jinak každoročně plné turistů, výjimkou byly uplynulé dva roky v důsledku pandemie koronaviru, dodala.

  Chorvatsko patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším letním cílům českých turistů. Loni jich tam vícedenní pobyt podle Českého statistického úřadu strávilo 607 000, předloni 412 000 a před koronavirovou krizí v roce 2019 tam odjelo na rekreaci 740 000 Čechů.

  (ici, čtk)