Čínské město zubních kartáčků se prosazuje na světovém trhu

V továrně na zubní kartáčky Shuguang obsluhují zaneprázdnění zaměstnanci výrobní linku a vkládají štětiny do rukojetí, zatímco v nedaleké kanceláři vede generální ředitel videokonferenci s německým klientem.

Shuguang je jen jedním z přibližně 4000 podniků, které se přímo či nepřímo podílejí na výrobě zubních kartáčků v městské části Chang-ťi ve městě Jang-čou ve východočínské provincii Ťiang-su. Toto místo je natolik oddané své specializaci, že se ve vzduchu vznáší vůně toaletních potřeb.

Málokdo si však uvědomuje, že toto malé městečko o rozloze necelých 40 kilometrů čtverečních vyrobí ročně přibližně 7,5 miliardy zubních kartáčků. Ty se vyvážejí do více než 80 zemí a regionů, což znamená, že každý třetí zubní kartáček vyrobený na světě pochází z Chang-ťi.

Výroba zubních kartáčků zde začala na konci dynastie Čching (1644-1911), kdy jeden farmář zdokonalil zubní kartáčky tím, že je vyráběl z prasečích štětin. Společnost Shuguang byla založena v roce 1976 a patří mezi nejstarší továrny na zubní kartáčky v Chang-ťi.

Tchu Sin-jie pochází ze třetí generace dělníků v Š’-čchüangu a byl svědkem růstu podniku, který nyní zaměstnává více než 400 lidí. »Mnoho starších pracovníků bylo kolegy mého otce a sledovali, jak dospívám,« řekl. »Máme tu tedy starší pracovníky společně s těmi mladšími a učíme je dovednostem.«

Inovace jsou pro staré továrny, jako je Shuguang, důležité.

V roce 2019 představila společnost Shuguang na výstavě v německém Frankfurtu zubní kartáček s rukojetí vyrobenou ze slámy. Míra biologické rozložitelnosti zubního kartáčku byla 30 procent. Jedna německá klinika se zeptala, zda je možné tuto míru zvýšit na více než 90 procent.

Tchu a jeho tým závodili s časem, aby našli řešení tohoto problému, a nakonec se rozhodli pro kyselinu polylatidovou jako materiál. Po opakovaných pokusech se jim nakonec podařilo zajistit houževnatost rukojetí zubních kartáčků a odolnost štětin.

Zákazník však při vyjádření spokojenosti s rychlostí biologické degradace požádal, zda by se nemohl zbavit nepříjemného zápachu nového materiálu. Společnost Shuguang upravila použité materiály a zaslala jim více než tucet šarží vzorků, než nakonec získala od kliniky objednávku.

Dnes je německá klinika dlouhodobým klientem společnosti Shuguang. Společnost zároveň vyváží zubní kartáčky, jednorázové kartáčky, zubní nitě a další výrobky do dalších zemí, včetně Spojených států a Švédska.

Výrobky pro péči o ústní dutinu z Chang-ťi lze najít nejen na evropských klinikách a v luxusních hotelích v Dubaji, ale také na palubě čínského výzkumného ledoborce Süe-lung, který se používá na antarktické expedici.

Tento průmysl je pro město ziskový a vytváří spoustu pracovních příležitostí. V tomto odvětví pracuje mnoho místních lidí, zatímco jiné přilákalo město Chang-ťi odjinud. Podle Jü Chunga, úředníka obce Chang-ťi, zde našlo práci asi 30 000 lidí z jiných oblastí.

Lin Čching z provincie Fu-ťien našel zaměstnání ve společnosti Shuguang po online náboru. Osmadvacetiletý Lin je od mládí postižený dětskou obrnou. Tento pracovitý muž se však brzy naučil prodejní techniky elektronického obchodu a stal se majitelem dvou internetových obchodů, kde si měsíčně vydělá asi 10 000 jüanů (asi 1380 amerických dolarů).

»Jsem vděčný továrně, kde si mohu přijít k platu i k pocitu úspěchu,« řekl.

Chang-ťi není jediným místem v Číně, které profituje ze zaměření na konkrétní průmyslové odvětví. Také další místa sklízejí plody průmyslové aglomerace, včetně zlepšení dodavatelských řetězců a inovací výrobků.

Horské město Šu-ťiang ve východočínské provincii Ťiang-si se může pochlubit 93 parukářskými podniky, které prodávají své zboží do desítek zemí po celém světě. V okrese C’-si v Ťiang-si se téměř polovina ze 100 000 stálých obyvatel zabývá pekařským průmyslem a vytváří více než 60 pekařských značek, které mají své prodejny ve více než 1000 městech a obcích po celé Číně. Okres Cchao-sien je zase největší čínskou základnou pro výrobu hanfu neboli tradičních čínských šatů, kterých se na domácím trhu vyrábí asi 40 % z celkového počtu kusů.

»Města a okresy s ‚charakteristickými průmyslovými odvětvími‘ by mohly rychle rozšířit trh s vysokou výrobní kapacitou a zároveň přilákat ke spolupráci domácí a zahraniční vědecko-výzkumné instituce, aby se podpořil rozvoj podniků, modernizovaly jejich značky a zvýšila konkurenceschopnost výrobků,« uvedl Čang Š’-jü, představitel high-tech průmyslové rozvojové zóny v Chang-ťi.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy