Home Domácí ČR rozpočet potřebuje, ale rozhodně nepotřebuje špatný rozpočet

ČR rozpočet potřebuje, ale rozhodně nepotřebuje špatný rozpočet

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Poslanci vládní pětikoalice dnes přehlasovali veto prezidenta republiky k novele letošního státního rozpočtu. Pro přehlasování veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů, pro novelu rozpočtu hlasovalo 103 koaličních poslanců. Zástupci ANO a SPD hlasovali proti, dva poslanci ANO se zdrželi. Zítra Sněmovnu čeká druhé čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok.

Novela letošního státního rozpočtu zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 95 miliard na 375 miliard korun. Prezident ji poslancům vrátil a zdůvodnil to tím, že rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být.

Hlava státu argumentuje tím, že zrušením takzvané superhrubé mzdy v roce 2020 vznikl výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši 90 miliard korun. Přitom se podle něj předpokládalo, že se sazba daně vrátí na původní úroveň. To se ale nestalo. Někteří koaliční politici prezidentovy argumenty pro veto rozpočtové novely zpochybnili. Za vetem spíše vidí sněmovní rozhodnutí o snížení rozpočtu prezidentské kanceláře o 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení končícího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka za ovlivňování zakázky a milosti, kterou mu Zeman udělil.

»Považuju to za takovou schválnost od pana prezidenta,« řekl k prezidentovu vetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Také podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) jde ze strany prezidenta »o malou osobní mstu« za to, že v novele byl ponížen rozpočet prezidentské kanceláře.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) již dříve uvedl, že nepochybuje o tom, že se prezidentovo veto podaří přehlasovat. Vláda návrh zvýšit příjmy, výdaje i schodek rozpočtu zdůvodňuje mimo jiné důsledky válečného konfliktu na Ukrajině, které ještě v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly známy. Reaguje i na růst životních nákladů obyvatelstva vyvolaný vysokou inflací a cenami energií. Změna současně zvyšuje příjmy rozpočtu v důsledku vyššího výběru daní a odhadu jejich výběru do konce roku.

Další den, další rozpočet

Opozice vládě vytýká především výši schodku a nedostatečnou pomoc firmám. S obstrukcemi ale nepočítá. »Uvědomujeme si, že tato země potřebuje, byť špatný, ale rozpočet,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Právě to jí před časem vyčetla bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM). »To si myslím, že není správné tvrzení, myslím si, že ČR rozpočet potřebuje, ale rozhodně nepotřebuje rozpočet špatný,« uvedla Vostrá pro iportaL24.cz.

Sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy na konci roku 2020 na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Podpořily to opoziční ODS a hnutí SPD. Nově platí sazby daně z příjmů z hrubé mzdy 15 a 23 %. Zeman tehdy zvažoval, že daňový balíček bude vetovat. Babiš mu slíbil, že zákon bude po dvou letech změněn. Prezident požadoval, aby omezení změn na dva roky bylo obsaženo přímo v zákoně. Podle Schillerové to nebylo legislativně proveditelné.

Zítra poslance čeká druhé čtení návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 295 miliard korun. Ve druhém čtení mohou předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Výši příjmů, výdajů a schodku rozpočtu už zákonodárci měnit nemohou. O podobě rozpočtu pak mají poslanci hlasovat o dva týdny později.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here