Home Domácí ČSSD: Reforma vlády šetří rozpočet na úkor seniorů a funkčnosti státu

ČSSD: Reforma vlády šetří rozpočet na úkor seniorů a funkčnosti státu

FOTO - ČSSD

Vládní důchodová reforma negativně dopadne zejména na generaci, která je nyní v produktivním věku. I současné důchodce však může během několika let dostat do příjmové chudoby. Změny ignorují evropský trend, kdy se do většiny důchodových systémů přispívá i z jiných zdrojů. Především z progresivních daní.

»Zatímco odvody zaměstnanců na sociální pojištění jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě, současná produktivní generace z nich dostane minimum. S prostředky z důchodů bude pro mnohé problém vyžít. Někteří lidé se nároku dokonce nemusejí ani dočkat,« shrnul v tiskové zprávě ČSSD dopad na střední generaci předseda sociální demokracie Michal Šmarda. Ten připomíná, že se stejně tak bude zvyšovat věk odchodu do důchodu, který nebere v úvahu zdraví jedince. »Zakládat hranici odchodu do důchodu na věku dožití je velmi krátkozraké. To, že se lidé dožijí vyššího věku neznamená, že se prodlužuje produktivní věk,« uvedl dále Šmarda.

»Vláda naprosto rezignovala na solidární politiku. Zatímco z ČR odtékají stovky miliard korun zisků zahraničních společností, důchodová reforma pravice říká, že pro důchodce peníze nenajdeme,« dodal Šmarda. Snížení valorizace bude podle Michala Šmardy znamenat, že během 10 let vzroste míra chudoby důchodců zhruba na dvojnásobek. »To znamená, že se z dosavadních 10 % seniorů může do příjmové chudoby propadnout až 24 %,« uzavřel.

Vládní změny se týkají také sazby DHP. Díky srovnání tři sazeb na dvě nastavila vláda vyšší daň na vodné, stočné a domácí péči. »V dnešní době, kdy se rodiny složitě vyrovnávají s velmi vysokou inflací a zvyšováním nákladů na bydlení, takový postup nemůžeme tolerovat,« uvádí se dále v tiskové zprávě ČSSD, která dále pokračuje: »Součástí vládního návrhu je také postupné zvýšení základu pro odvody do výše minimální mzdy. To je další opatření, které zatíží nízkopříjmové OSVČ, přičemž se těch vysokopříjmových dotkne jen minimálně. Na chodu státu se tak mají, bez nároku na důstojný důchod, podílet jen zaměstnanci a nízkopříjmové OSVČ, zatímco větší zdanění vysokopříjmových OSVČ, nebo například bank zůstává mimo politickou debatu. Je to ale právě progresivní zdanění, které by mohlo současné situaci významně pomoct. Ostatně bez zrušení superhrubé mzdy by vláda nemusela hledat přes 80 mld.«

(pk)

2 KOMENTÁŘE

  1. ČSSD je v současnosti absolutně nevolitelná politická strana.
    Když byla ČSSD u vlády a měla by s KSČM parlamentní většinu, tak přijala ČSSD svoje Bohumínské usnesení a kašlala na lidi v rozbitém Československu. ČSSD zradí lidi kdykoliv za třicet stříbrných od buržoazie.
    Předseda ČSSD Šmarda volil v prezidentských volbách válečného štváče lampasáka Pavla. Tímto způsobem Šmarda totálně znemožnil a profláknul ČSSD.

    • Co dodat ,pravda pravdoucí.ČSSD se vymkla díky působení ODS z svých ideii ,proto odešlo mnoho osobností viz.Zeman,David atd ,ale členové co toto působí jsou stále u vesla.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here