Daňová kauza ČKD Praha DIZ se rozrůstá, ve druhé větvi bylo obžalováno 30 lidí

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo obžalobu na 30 lidí kvůli daňovým podvodům se škodou přes 438 milionů korun. VSZ to dnes oznámilo na svém webu. Obžalovaní podle dřívějších informací policie údajně zařazovali fiktivní faktury do účetnictví strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Podle VSZ se jedná o druhou větev kauzy, v níž podle předchozích informací detektivů figurují většinou tzv. bílí koně, kteří pomáhali hlavním postavám případu.

Obžaloba ve druhé větvi kauzy byla podle státního zastupitelství podána pro spolupachatelství nebo pomoc k trestnému činu zkrácení daně. Aktéři případu údajně způsobili státu škodu zkrácením daně z přidané hodnoty (DPH). V některých případech státní zástupce jednání obviněných kvalifikoval jako napomáhání organizované zločinecké skupině.

V první větvi šlo o 850 milionů

Policie už v prosinci 2021 podala v kauze ČKD Praha DIZ návrh na obžalobu 22 lidí, kteří byli podle detektivů hlavními organizátory daňových úniků. Viní je z krácení daní, účasti na organizované zločinecké skupině a praní špinavých peněz se škodou 850 milionů korun. Podezřelí podle kriminalistů vytvořili síť firem, které dodávaly ČKD Praha DIZ fiktivní faktury. Díky tomu si firma mohla odepsat více na DPH a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby.

ČKD Praha DIZ dříve patřila miliardáři Petru Speychalovi, který je podle médií hlavní postavou kauzy. Dalšími stíhanými v první větvi případu jsou podle dřívějších informací tehdejší manažeři firmy nebo zástupci společností, s nimiž ČKD Praha DIZ obchodovala.

Loni v lednu poté policie navrhla v případu kolem ČKD Praha DIZ obžalovat dalších 32 lidí. Podle vyšetřovatelů jsou to většinou tzv. bílí koně, kteří pomáhali s daňovými úniky hlavním strůjcům trestné činnosti.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy