Home Domácí Demolice bývalého Telecomu v Praze se kvůli azbestu protáhne a prodraží

Demolice bývalého Telecomu v Praze se kvůli azbestu protáhne a prodraží

FOTO - Wikimedia Commons/Juandev

Náklady na bourání budov bývalého Telecomu na pražském Žižkově půjdou do nižších stovek milionů korun. Demolice se protáhne mimo jiné kvůli odstraňování materiálů s nebezpečným azbestem. Celkem má trvat rok a tři čtvrtě, řekl Dušan Kunovský, šéf developerské společnosti Central Group, která v místě plánuje výstavbu. První etapa projektu Centrum Nový Žižkov by se mohla kolaudovat v roce 2027.

Na Žižkově se začalo před týdnem s odstraňováním azbestu, což by mělo trvat do letošního října. Bourání objektů skončí až v říjnu 2024, běžně přitom demolice podobné velikosti může trvat okolo půl roku. »Tohle je řádově nejnáročnější demolice, co jsme kdy řešili,« řekl Kunovský. Dodal, že náklady na demolici dosáhnou nižších stovek milionů. »To je na bourání gigantická částka, která přesáhla naše původní odhady nákladů v době nákupu,« uvedl šéf Central Group.

V šesti objektech bývalé Ústřední telekomunikační budovy v Praze 3 je podle odhadů asi 3350 tun materiálů s azbestem. Je třeba v obkladech sloupů a nosníků, vnitřních příčkách i střešních krytinách. Jeho odstraňování se dělá v podtlakových uzavřených kontrolovaných pásmech i pod kontrolou hygieny.

Projekt bude představen na podzim

K zemi půjde mimo jiné i 96 metrů vysoká telekomunikační věž, další čtyři nepoužívané objekty a čerpací stanice. Místo nich měly vyrůst skoro stometrové věže navržené architektkou Evou Jiřičnou, původní návrh ale neprošel u města, negativní stanovisko přidalo i UNESCO. Vzniká tak nová koncepce. »Chceme to udělat citlivě a nejprve plně odsouhlasit s Prahou 3, magistrátem, Institutem plánování a rozvoje, památkáři a po všeobecné shodě představit veřejnosti v září, říjnu,« řekl Kunovský.

Podoba objektů se dolaďuje, ale v domech má být různá skladba bytů. Podle Kunovského bude projekt různorodý a kombinovat vlastnické bydlení, studentské bydlení a zřejmě i nájemní byty. Vedle obchodů a služeb bude zahrnovat i mateřskou školu, park a náměstí s uměleckým dílem. Pokud se demolice neprotáhne, dojde ke změně územního plánu ze speciální technologické funkce na obytnou a smíšenou, tak by developer mohl letos požádat o stavební povolení. »Kdyby to šlo extrémně rychle, tak bychom ho mohli dostat v roce 2025. Výstavba trvá dva roky, takže v roce 2027 by se mohla první etapa kolaudovat,« dodal Kunovský.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

  1. Azbest je asi prevít…
    A i si pamatuji jak dělnice , které dělaly měřící přístroje do USA bombardéru „olizovali“ štětce se zbytky radioakticníhi materiálu, aby se jim lépe kreslil/nanášel na ručičky měřících přístrojů.Ono to ve tmě „krásně“ svítilo….To byl strašnej prevít!

Comments are closed.