Home Domácí Dobrovolnictví době navzdory, aneb cena Křesadlo 2021

Dobrovolnictví době navzdory, aneb cena Křesadlo 2021

FOTO - hest.cz

Cenu Křesadlo za rok 2021 za dobrovolnickou činnost ve prospěch ostatních v Praze včera získalo deset lidí. Někteří z laureátů a laureátek pomáhají seniorům, handicapovaným či nemocným lidem, jiní obětem trestných činů nebo opuštěným dětem, sdělila Michaela Jandová z pořádající organizace Hestia. Ceny uděluje od roku 2001. Kromě hlavního města je každoročně převezmou také desítky dobrovolníků a dobrovolnic v krajích.

»Co ocenění, to fascinující lidský příběh,« podotkla Jandová. Laureát Jiří Doskočil například dlouhodobě působí jako dobrovolník v hospicu Cesta domů. Jitka Kupcová poskytuje kadeřnické služby v domově pro seniory Sue Ryder a další oceněná, Hana Marková, už 14 let pomáhá v Jedličkově ústavu a škole pro děti a mládež s tělesným handicapem.

Marie Charvátová má Křesadlo za dobrovolnickou činnost pro Národní galerii. Dobrovolnicí se stala po odchodu do penze, zajímavostí je to, že předtím byla v galerii téměř 30 let zaměstnaná. Se svými psy pak chodí do motolské nemocnice povzbudit pacienty další držitelka ocenění Laurencie Kühpastová. Věnuje se také dětem, které jsou v nemocnici osamělé.

S tím, jak se lze postavit na vlastní nohy, radí dětem z dětských domovů Rudolf Stuchlík, který působí v neziskové organizaci Dobré víly dětem. Během pandemie covidu, při předloňských povodních v Šumvaldu na Olomoucku i po loňském tornádu na jihu Moravy pak pomáhal další laureát Tomáš Chavalka, který pomáhá přes Diakonii Českobratrské církve evangelické.

Snaha přispět komunitě v Horních Počernicích přivedla k dobrovolnictví Markétu Čekanovou. Dnes dostala Křesadlo za svou práci pro Středisko křesťanské pomoci a jejich azylový dům. Obětem trestných činů pak v organizaci Bílý kruh bezpečí dlouhodobě pomáhá právnička Daniela Háková, Ludmila Bláhová je zase aktivní v pražském spolku stomiků FIT-ILCO.

Organizace Hestia se již přes 25 let věnuje podpoře, rozvoji a propagaci dobrovolnictví v České republice. Od roku 2001 uděluje HESTIA dobrovolníkům za jejich dlouhodobou práci ve prospěch druhých cenu s názvem Křesadlo. Hlavním cílem udělování ceny Křesadlo je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností v naší společnosti, zviditelnit příběhy vzájemné a nezištné pomoci a především podpořit další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit.
Křesadlo se snaží oceněným dobrovolníkům získat respekt k jimi vykonaným aktivitám a zájem širší veřejnosti o dobrovolnickou službu. Jde o symbolické poděkování těm, kteří zdarma svůj volný čas věnují obecně prospěšným činnostem, pomáhají postiženým lidem či vedou různé organizace, které rehabilitují myšlenku dobrovolnictví. Dobrovolníky nominují neziskové organizace i sami občané. O tom, komu bude náležet ocenění cenou Křesadlo, rozhoduje komise složená ze zástupců neziskových organizací, novinářů, zástupců státní správy a samosprávy a komerčních firem.

V Praze probíhá slavnostní předávání již pravidelně za účasti primátora hlavní města Prahy a patrona ceny Křesadlo Tomáše Töpfera. Kromě Prahy  je cena Křesadlo udělována i v dalších městech ČR, mezi ně patří například Liberec, Roudnice nad Labem, Olomouc Plzeň, Ústí nad Labem, Kladno, Chotěboř, Pelhřimov, Hlinsko, Karlovy Vary, Náchod či Hradec Králové, jak se uvádí na webu pořadatelů.

(mac, čtk)

FOTO – hest.cz