Dovoz ruských energií do Číny vystoupal na rekord

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Čína v srpnu vynaložila za dovoz ruských energetických produktů rekordních 8,3 miliardy dolarů (204,8 miliardy korun). Meziročně se dovoz zvýšil o 68 procent.

  Čína, která je největším dovozcem energií na světě, tak pokračuje ve zvyšování dovozu ropy, ropných produktů, plynu a uhlí z Ruska. Import uhlí byl přitom rekordní, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad.

  Od počátku války na Ukrajině koncem února dovoz vzrostl o 74 % na téměř 44 mld. USD. Hodnotu dovozu sice zvýšil celosvětový růst cen energií, Čína však odebírá od svého strategického partnera stále větší objemy, někdy i za zvýhodněné ceny, upozornila agentura Bloomberg.

  Vývoz ruské ropy do Číny se v srpnu zvýšil na 8,34 milionu tun ze 7,15 mil. tun v červenci a 6,53 mil. tun před rokem. Dovoz ruského uhlí dosáhl rekordních 8,5 mil. tun, což je o 57 % více než před rokem. Nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG) stouply meziročně o 37 % na 617 000 tun, a jsou nejvýše od roku 2020. Údaje přitom nezahrnují dovoz prostřednictvím potrubí, které celní správa od začátku roku nevykazuje, ale které jsou hlavní trasou pro přepravu tohoto paliva z Ruska do Číny.

  Výdaje Číny za energie tvořily v srpnu 83 % celkového dovozu z Ruska. Z dalších komodit se prudce zvýšil také dovoz rafinované mědi, niklu a hliníku a dovoz palladia. Naopak import zlata a pšenice klesl.

  (ici, čtk)

  Předchozí článekPlaneta Země je planetou mravenců! Obývá ji 20 biliard
  Další článekV Brazílii zemřelo devět lidí pod troskami haly, kde se konal volební mítink

  PŘIDEJ KOMENTÁŘ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here