STAN-korupce-DPP

Pražští zastupitelé Pirátů kvůli novým informacím kolem podnikatele Michala Redla obviněného v kauze Dozimetr zaútočili dost vysoko. Podle hlavní poradkyně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Martiny Vackové vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09), aby rezignoval na všechny své funkce na magistrátu.

Piráti se odvolávají na rozhovor serveru Seznam Zprávy s obviněným podnikatelem Pavlem Dovhomiljou, který se k účasti na zločinech v kauze kolem pražského dopravního podniku (DPP) přiznal a podle serveru své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům. Pospíšil primátorovu výzvu a vyjádření považuje za absurdní, když magistrát v IT zakázkách spolupracoval s firmami spojenými s obžalovaným Dovhomiljou. Pospíšil je pražským zastupitelem a členem několika magistrátních komisí.

Mluvčí TOP 09 Jan Kocourek sdělil, že kdyby se Pospíšilovo jméno objevilo v souvislosti s činností orgánů činných v trestním řízení či kdyby vyšly najevo přímé kontakty s obviněnými, musel by politickou odpovědnost vyvodit.

Již dříve se objevily informace, že s Redlem spolupracoval dnes již bývalý Pospíšilův poradce a volební manažer TOP 09 Jiří Fremr. »Vyzval jsem Jiřího Pospíšila k okamžité rezignaci na všechny funkce na pražském magistrátu. Důvodem jsou info z médií o jeho stycích a společných dovolených s hlavou skupiny z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. To jsou šokující a nepřijatelná zjištění. Je nezbytné vyvodit odpovědnost,« uvedl na svém twitterovém účtu Hřib.

»Přijde mi absurdní, že mě k rezignaci vyzývá primátor, kterého chtěli před dvěma dny odvolat za to, že prostřednictvím pirátských IT zakázek na magistrátu a městských firmách spolupracoval právě s obviněným Dovhomiljou. Tedy s tím člověkem, který o mně nyní šíři lži,« sdělil Pospíšil.

Kocourek připomněl nedávnou výzvu předsednictva TOP 09, aby kvůli kauze okamžitě ukončili členství ve straně a vzdali se veřejných funkcí již bývalý místostarosta Prahy 9 Marek Doležal a právě Fremr. »Jasně jsme vyzvali všechny členy TOP 09, aby pokud se jakýmkoliv způsobem podíleli na protiprávním jednání či o něm věděli a neoznámili ho policii, vyvodili zodpovědnost. To samozřejmě platí i pro Jiřího Pospíšila,« uvedl.

Pirátům vadí zejména zapojení bývalého poradce Fremra do kauzy, podle serveru vyjednával s Redlem. »Vysílání pravomocně odsouzeného křivopřísežníka Jiřího Fremra jako svého delegáta na schůzky s mafií nebo jejich společné dovolené v zahraničí, kterých se účastnil i pan Redl, považujeme za nepřípustné. Věříme, že z toho pan Pospíšil vyvodí vlastní politickou odpovědnost,« uvedli Piráti v prohlášení. Rovněž vyzvali předsednictvo TOP 09, aby zvážilo svůj další postup.

Pospíšil je na magistrátu řadovým zastupitelem. Původně byl předsedou klubu zastupitelů Spojených sil, ten jej ale v květnu 2021 z pozice předsedy odvolal. Nyní je předsedou výboru pro evropské záležitosti a komise rady hlavního města pro předsednictví České republiky v EU. Také je řadovým členem magistrátní komise rady pro výběr ředitele příspěvkové organizace Pražská developerská společnost, komise rady pro vznik koncertního sálu a komise rady pro umění ve veřejném prostoru.

Pražský STAN dočasně vede Kašpar

Pražskou organizaci hnutí STAN povede minimálně do mimořádného sněmu místopředseda krajského výboru David Kašpar. Jak hnutí dnes uvedlo v tiskové zprávě, rozhodl o tom v úterý večer krajský sněm. Funkce první místopředsedkyně pražské organizace hnutí se vzdala Jana Plamínková, která se místo Hlubučka stala náměstkyní pražského primátora.

Kašpar byl donedávna místostarostou v Praze 10, v pondělí jej však zastupitelé městské části spolu s dosavadní starostkou Renatou Chmelovou (Vlasta) odvolali kvůli kauze Dozimetr.

Pražské STAN dnes představilo obměněnou kandidátku do podzimních komunálních voleb, na které chybí výrazné tváře strany. Z první desítky kandidátky kromě Hlubučka zmizela Plamínková, starosta Prahy 1 Petr Hejma, starosta Ďáblic a nynější pražský zastupitel Miloš Růžička a bývalý místostarosta Prahy 4 Lukáš Zícha. Kašpar se posunul z desátého na 29. místo. Lídrem zůstává současný primátorův náměstek Petr Hlaváček, který nyní v zastupitelstvu a radě města zasedá za TOP 09.

»Věřím, že se nám s novým týmem na kandidátce a s Davidem (Kašparem) podaří stranu očistit a přesvědčit voliče, že kvůli jednomu shnilému jablku je nesmysl zatratit členy, kteří s kauzou nemají nic společného a tvrdě pracují pro lidi,« uvedl Hlaváček.

Místopředsedou pražské organizace zůstal poslanec Jan Lacina. Co nejdříve po volbách, které se budou konat 23. a 24. září, se pražský sněm hnutí sejde znovu a zvolí si nové vedení. Sněm také v úterý pověřil krajský výbor, aby navrhl systém primárních voleb, který má vést k vyšší transparentnosti vnitřních procesu pražské organizace.

Kauza kolem ovlivňování zakázek DPP se dostala na veřejnost v polovině června po policejním zásahu, při kterém kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prohledali mimo jiné prostory na pražském magistrátu včetně kanceláře tehdejšího primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN) či v budovách dopravního podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a obvinili více než desítku lidí. Policie tvrdí, že organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Mezi obviněnými je Hlubuček, který po svém zatčení rezignoval na funkci náměstka primátora a člena dozorčí rady DPP, odvolán byl i z pozice starosty Lysolají. Pozastaveno mu bylo rovněž členství ve STAN a odstoupil z kandidátky do podzimních komunálních voleb. Kauza vedla mimo jiné k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu, a europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here