EU: Nehlasuješ, jak chceme, tak nebudeš hlasovat vůbec!

Evropská unie našla cestu, jak obejít maďarské veto na nákup zbraní pro Ukrajinu z výnosů ze zmrazených ruských aktiv, napsal v pondělí server listu Financial Times. V České republice se proti tomuto kroku ostře ohradili především europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

Jelikož se Maďarsko dříve zdrželo hlasování o vyčlenění výnosů ze zmrazených ruských aktiv, tak by nyní »nemělo být součástí rozhodování o použití těchto aktiv«. »Jinými slovy – jednou jsi se zdržel, příště už nehlasuješ. Podle stejného principu už Česká republika příště nemusí hlasovat o rozdělení migrantů, neboť se při schvalování migračního paktu zdržela hlasování,« uvedl Rajchl na svém Facebooku.

»Vyřadit Maďarsko z rozhodování o zbrojení Ukrajiny ze zmražených ruských aktiv na základě toho, že se při dřívějším hlasování zdrželo, je skandální I zde můžeme vidět vznik nebezpečného precedentu, a vyřazování z rozhodování se rozhodně nemusí do budoucna týkat jen Maďarska, jednou může dopadnout i na nás,« upozornila na sociální síti Konečná.

Šéf evropské diplomacie Josep Borell k tomu říká, že se jedná o »sofistikovanou právní konstrukci«. »Já tvrdím, že je to evidentně nezákonný postup, jenž z EU posunuje o další mílový krok mimo jakoukoliv úvahu o tom, že se stále ještě jedná o demokratický útvar. Aneb nehlasuješ, jak chceme, tak nebudeš hlasovat vůbec!« dodal Rajchl.

»Představitelé EU by se neměli snažit hledat škvírky v pravidlech, aby dosáhli geopolitických cílů Spojených států amerických, namísto toho by měli poslouchat své státy a občany. Jinak nemůžeme mluvit o nějaké nezávislosti EU… a nejspíše ani o jejím přežití do budoucnosti,« uzavřela Konečná.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy