Euro vůči dolaru kleslo na nejnižší úroveň za dvacet let

  ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

  Euro dnes dále oslabuje, kleslo na nové dvacetileté minimum vůči dolaru. Rostoucí ceny energií a jejich možný nedostatek vyvolává obavy z recese a energetické krize v eurozóně. Poptávka po bezpečných aktivech vyhnala dolar na nová dvacetiletá maxima.

  Kolem 15.30 SELČ euro k dolaru odepisovalo 0,7 procenta na 1,0195 USD. Pod hranici 1,02 USD euro spadlo poprvé od prosince 2002. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval 0,4 procenta na 106,94 bodu. Během seance vystoupal až na 107,15 bodu, nejvýše od roku 2002.

  Dolar k japonskému jenu klesal o 0,6 procenta na 135,07 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo 1,3 procenta na 137,71 jenu.

  Banka Goldman Sachs zvýšila svůj výhled cen zemního plynu. Úplné obnovení toku ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nordstream 1 už nepovažuje za nejpravděpodobnějším scénář. Analytici dále očekávají rychlé oživení cen ropy, neboť přetrvává omezená nabídka.

  »Euro nezatěžuje pouze hrozba, že nebudou dodávky plynu,« uvedl analytik Moritz Paysen ze společnosti Berenberg. »Zátěž představují již tak vysoké náklady na energie. Ty jsou v Evropě mnohonásobně vyšší než v USA,« dodal.

  (čtk)