Europoslanci za STAČILO! »Nerozdělíme se,« vzkazují

Dlouho se spekulovalo o tom, že předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a druhý zvolený europoslanec v rámci koalice STAČILO! Ondřej Dostál budou v rámci Evropského parlamentu každý v jiné frakci. To však oba ve společném prohlášení odmítli.

»My, europoslanci zastupující vás, naše voliče, ve STAČILO! – Kateřina Konečná a Ondřej Dostál, máme po měsíci od voleb do Evropského parlamentu a turbulentním vývoji na poli frakcí stále jasný a zásadový postoj,« uvedli Konečná a Dostál. »Platí jasná pravidla, která jsme si řekli na začátku naší cesty za zastupováním zájmů českých občanů: Za prvé – rozhodně nevyměníme náš program, pro který nás lidé volili, za teplá místečka. Za druhé – budeme jednat společně, nerozdělíme se. Kde bude jeden, bude zároveň i ten druhý.«

Nejnadějněji to podle dua europoslanců za STAČILO! vypadalo s konzervativně levicovou frakcí, kterou začala skládat Sahra Wagenknechtová. Čekalo se mj. na rozhodnutí slovenského SMERu, který ovšem dal nakonec přednost socialistické frakci (S&D), kam si dal přihlášku. Nová levicová frakce tedy nevznikla. »Logicky se nám tudíž nabízela účast v rámci frakce Levice (The Left). S ní jsme se sice v některých otázkách (Green Deal, migrace) neshodovali ani v minulém období, nicméně na rozdíl od ostatních měla tu výhodu, že byla konfederální. Tedy to, že jste na věci měli jiný názor, nebylo důvodem ke kárání či vylučování. To se ovšem těmito volbami změnilo. Nemohli jsme podepsat politické prohlášení, v němž je posílení Green Dealu, migrace a v němž není dostatečně kladen důraz na mírovou politiku. Jednoznačně odmítáme vojenské řešení ukrajinského konfliktu a další posílání zbraní nakoupených za peníze, které pak chybí třeba ve zdravotnictví. V tuto chvíli tedy míříme mezi nezařazené poslance,« vzkázali Konečná s Dostálem.

»Ano, je to pro nás limitující, ovšem v rámci neformální spolupráce – např. s těmi, kteří byli připraveni utvořit novou frakci – jsme připraveni hledat průniky a podávat návrhy tak, abychom naplnili co nejvíce z našeho volebního programu. Ten je postaven na třech pilířích – důsledně mírové politice, zásadní obhajobě zájmů ČR (tedy méně Green Dealu i STOPka migraci nebo zrušení práva veta) a na sociální oblasti,« dodává se v prohlášení.

Kateřina Konečná je od roku 2021 předsedkyní KSČM, v Evropském parlamentu zasedá od roku 2011. Právník Ondřej Dostál se angažoval v České pirátské straně, následně byl spojován s PRO Jindřicha Rajchla, aby se objevil pro eurovolby na kandidátce STAČILO! jako dvojka nominovaná SD-SN.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy