Home Domácí Expertní tým Přísahy posiluje bývalý primátor Brna Petr Vokřál

Expertní tým Přísahy posiluje bývalý primátor Brna Petr Vokřál

V září posílil expertní tým hnutí Přísaha někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý (informovali jsme zde). A po měsíci hnutí oznámilo na tiskové konferenci v moravské metropoli další výraznou posilu do skupiny odborníků. Jedná se o zkušeného politika, bývalého primátora Brna a jihomoravského krajského zastupitele Petra Vokřála. »Petr Vokřál posiluje expertní tým Přísahy před nadcházejícími krajskými a senátními volbami. Jeho zkušenosti a kompetence budou hnutí užitečné pro všechny kraje, kde budeme stavět krajské kandidátky, tedy nejen tady v Jihomoravském kraji,« vysvětlil předseda Přísahy Robert Šlachta.

Nová tvář expertního týmu přiblížila, proč se do toho rozhodla jít. »Mám zkušenosti jak z brněnské, tak z krajské politiky. Něco o Brně vím. A rád bych pomohl k úspěchu hnutí, které je dlouhodobě konzistentní a drží jasnou linku. A to Přísaha je. Nevstupuji jako člen do hnutí, jsem expertní poradce, ale hnutí je mi sympatické a musím říct, že naše spolupráce nevznikla včera. S Robertem Šlachtou jsme se bavili o možnostech spolupráce dlouhodobě a nyní nastal ten čas, kdy můžu se svými dlouholetými zkušenostmi někomu pomoct, tak do toho jdu. Navíc dnes projednávaná zakázka na spalovnu je věc, které se dlouhé roky věnuji, a tak chci pomoct někomu, kdo chce tuto záležitost řešit. Chtěl bych pomáhat a radit v tom, v čem si myslím, že jsem silný, tedy využít zkušenosti s komunální politikou, veřejnými financemi a životním prostředím, ve kterém jsem 30 let působil. Politické ambice zatím nemám,« uvedl Vokřál.

Projekt třetího kotle brněnské spalovny, kterou představitelé ODS s ANO v tajném hlasování nakonec skandálně zarazili, byl podle Šlachty druhým tématem dnešní tiskové konference. Právě o této zakázce jednali městští zastupitelé na Nové radnici, před níž se brífink Přísahy odehrával. »Já bych se nejdřív rád vyjádřil k tajnému hlasování. Tajné hlasování je prasárna a věc, kdy se chtějí zbavit odpovědnosti za své hlasování. Rád bych řekl, a je to téma, které v Přísaze dlouhodobě řešíme, že podle Ústavního soudu je pak za toto celé hlasování a projekt zodpovědný předkladatel, tak bych chtěl, aby to tu zaznělo a aby mu bylo jasné, že to tímto celé bere na sebe,« řekl Šlachta. A zdůraznil, že Přísaha je zásadně proti tajnému hlasování ve věcech majetkových. »Pokud jsme volení zástupci, tak by občan měl vědět, jakým způsobem hlasujeme a proč tak hlasujeme. A měli bychom si to nechat zdůvodnit,« míní předseda hnutí, který je zastupitelem v Pohořelicích na Brněnsku.

Ten stavbu nového kotle v městské spalovně SAKO podporuje stejně jako Vokřál, který přípravu dalšího zdroje levné energie a tepla dlouhodobě sleduje. »Připravuje se to 10 let a můžu říct, že do dneška se do projektu investovalo minimálně 100 milionů korun v přípravných pracích. Navíc je v tomto případě v ohrožení evropská dotace 2,8 miliardy. Všechny hlavní důvody, které předkládají pro zastavení projektu, jsou zástupné. Ne, nebude se tam vozit všechno v kamionech. Kvůli tomu se kupovala železniční vlečka. Ne, nebudeme spalovat odpad z celé Evropy, naopak po konci skládkování bude tato spalovna pro Brno absolutně nutná. Tento projekt vychází jak v ekonomickém, tak v ekologickém posouzení jako nejlepší varianta. Takže pravý důvod jednání zastupitelů, kteří ho chtějí zrušit, nemůže být vedený zájmem o dobro Brna, ale nějakým jiným zájmem,« zdůraznil nový člen expertního týmu Přísahy.

Vokřál dále uvedl, že krokům, které vedly k zastavení výstavby třetího kotle spalovny vůbec nerozumí. »Považuji to za fatální chybu jak pro město, tak pro společnost i pro Jihomoravský kraj, který začne být závislý na úplně jiných zdrojích. Přitom ta spalovna je jedna z nejmodernějších zařízení, nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě,« dodal bývalý primátor Brna.

(pk)

FOTO – archiv Přísaha

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here