Home Domácí Firmy tváří v tvář vysokým cenám energií šetří a zdražují

Firmy tváří v tvář vysokým cenám energií šetří a zdražují

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Jen asi pětina firem má na příští rok zafixované ceny elektřiny, u plynu pak má zajištěn kontrakt 22 procent společností. Přes dvě třetiny podniků zaznamenaly při vyjednávání smluv na dodávku energie na příští rok problémy. Řada firem dostala násobně vyšší cenovou nabídku, než na jakou byly dosud zvyklé. A to už letos platily firmy za elektřinu i plyn průměrně více než dvojnásobek proti loňskému roku. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 114 hlavně průmyslovými podniky.

Takřka dvě třetiny firem mají podle průzkumu pro letošní rok zafixovanou cenu elektřiny. U plynu má na letošek zajištěnou cenu 69 % podniků. Pouze polovina firem, které mají cenu elektřiny nebo plynu fixovanou na letošní rok, má cenu za podobných podmínek jako v roce 2021. Druhá polovina firem má fixace za mnohonásobně vyšší ceny. Pouze jedné třetiny dotázaných firem se navýšení cen elektřiny a plynu dosud výrazně nedotýká.

»Z průzkumu jednoznačně vyplývá, že vysoké ceny energií na řadu firem teprve dopadnou a mohou s nimi mít velké problémy. Je proto potřeba, aby vláda rychle hledala další možnosti mimořádných opatření pro podniky. Letos má zatím ještě část firem ceny fixované. Pomoc budou potřebovat hlavně příští rok,« uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

Ve snaze ušetřit náklady na energie firmy v následujících měsících nejčastěji zvažují investici do fotovoltaické elektrárny nebo do výměny zdrojů osvětlení. Pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny chystá skoro 60 % oslovených podniků. Úspornější osvětlení plánuje instalovat víc než polovina firem. Čtvrtina firem bude také v rámci úspor energie modernizovat soustavu topení.

Snaha uspořit plyn naráží u řady firem na technologické i jiné překážky. Více než tři čtvrtiny dotazovaných firem, které používají plyn ve výrobních technologiích, nebyly schopny omezit jeho spotřebu, protože rychlá náhrada plynu není v jejich zařízeních technicky možná. To se týká například skláren, keramiček nebo jiných podobných provozů, podotkl ředitel Sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

»Řada firem také byla nucena promítnout zdražování energie do cen své produkce, pouze malé části podniků se to ale podařilo v plné výši. Takřka polovina firem kvůli vysokým cenám energie omezila plánované investice,« upozornil Hanák.

Vláda minulý týden schválila program podpory pro firmy s velkým odběrem elektřiny a plynu, hodlá mezi ně rozdělit 30 miliard korun. U energeticky náročných firem bude maximální podpora činit podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) 200 milionů Kč, ostatní budou moci získat nejvýše 45 mil. Kč. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar označil dosavadní podporu státu pro velké a střední podniky za nedostatečnou.

(ici, čtk)

Předchozí článekJediné, co mám v rukách, jsou moje výkony, řekl reprezentant Černý
Další článek15. ročník Vinobraní na Grébovce začne již zítra

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here