Gazdík vrací úder, s Hlídačem státu zaútočil na ANO

Hnutí ANO podle serveru Hlídač státu obdrželo v letech 2015 a 2016 dar vždy 100 000 korun od podnikatele Zakaríi Nemraha, který je obviněný v kauze korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Nyní opoziční subjekt informace popřel.

Na to, že ANO mělo obdržet sponzorský dar od podnikatele, který je podle médií kvůli korupční kauze ve vazbě, upozornil na Twitteru také ministr školství Petr Gazdík (STAN). Ten v neděli oznámil, že kvůli kontaktům s dalším obviněným, podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem k 30. červnu skončí ve funkci. »Mezi třemi zadrženými v kauze Dozimetr je i sponzor hnutí ANO Zakaría Nemrah. Ve svatém zápalu, s nímž nás ANO označuje za mafii, jim to asi nějak uniklo,« uvedl Gazdík.

Hlavní manažer ANO Jan Richter ČTK sdělil, že dar hnutí obdrželo od společnosti Czech Gulf Business Council, Nemrah byl podle něj pouze jedním z členů dozorčí rady.

»Je logické, že organizovaný zločin STAN se teď bude chytat každého stébla. V tomto případě je to ale střelba absolutně mimo terč,« reagoval Richter. Dar podle něj ANO dostalo před šesti lety od společnosti Czech Gulf Business Council. Server uvádí, že byl tehdy Nemrah členem statutárního orgánu firmy Czech Dubai Expo 2020 Business Council, společnost změnila název v roce 2019, vyplývá z rejstříku firem.

»Pan Zakaría Nemrah nebyl v té době majitelem, ani v představenstvu společnosti, ale pouze jedním z členů dozorčí rady. Navíc v té době nebyly žádné náznaky o tom, že by byl členem mafiánských struktur,« dodal manažer hnutí.

Kriminalisté podnikli razii na pražském magistrátu a dalších místech včetně budov DPP minulou středu a následně kvůli hospodaření DPP obvinili 11 lidí. Policie tvrdí, že skupina obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Podle médií se gang snažil získat podíl například ze zakázky na přestavbu okolí metra Nádraží Holešovice.

Nyní již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, kterému hnutí STAN pozastavilo členství, byl rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 9 vzat do vazby v pátek spolu s dalšími dvěma osobami. Soud u tří obviněných dospěl k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Podle některých médií jsou ve vazbě dále Redl a Nemrah.

Veřejná soutěž na představenstvo DPP

Pražští radní v pozici valné hromady přikázali dozorčí radě DPP vypsat veřejnou soutěž na všech pět míst členů představenstva firmy včetně jeho předsedy, generálního ředitele podniku Petra Witowského. Dozorčí rada se bude problémem zabývat tento týden ve středu a na soutěž dostala čas do konce letošního srpna. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Pokud by Witowski pozici předsedy představenstva neobhájil, neznamená to, že končí jako generální ředitel.

Radní jako valná hromada dnes rovněž odvolali z dozorčí rady místostarostu Prahy 9 Marka Doležala (TOP 09), a to v souvislosti s kauzou korupce v DPP, v níž policie obvinila 11 lidí včetně bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla. V dozorčí radě minulý týden skončili také Hlubuček a Michal Zděnek. Opoziční ODS vyzvala kvůli Hlubučkově kauze k rezignaci celou dozorčí radu. To podle Scheinherra ale nelze, navíc by to bylo nezákonné. DPP je největší městskou firmou a její dozorčí radu volí pražští radní ve formě valné hromady podniku.

»Vyzvali jsme dozorčí radu k tomu, aby provedla na všechna místa v představenstvu otevřená výběrová řízení s termínem do 31. srpna. Bude se to týkat všech členů,« řekl Hřib. Do výběrového řízení se budou moci přihlásit i nynější členové představenstva.

Odvolat politické nominanty z dozorčí rady následně na dnešním jednání vedení města navrhla radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Její návrh radní zamítli. »Můj návrh získal podporu jen tří radních a nepodpořili jej koaliční partneři Praha Sobě a Piráti. Tento jejich postup je pro mě nepochopitelný, když přitom veřejně deklarují zájem na transparentním hospodaření DPP,« uvedla Marvanová.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy