Hasiči u Hřenska zasahují v nepřístupném terénu, zvolili novou strategii

AKTUALIZUJEME

Hasiči v národním parku 12 dní bojují s požárem, který nemá v ČR obdoby. Plochu požáru se jim podařilo zmenšit na 443 hektarů. Zasahují v nepřístupném terénu v oblasti Pravčické brány, Bouřňáku, Křídelní stěny a Větrovce. Ohniska jsou také nad Hřenskem. Lezci ze Slovenska se chtějí dostat na nepřístupná místa a tam zřídit také čerpací stanoviště. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Speciálně vycvičení lezci se chtějí dostat k Větrovci a k Bouřňáku, kde provedou průzkum. »Je to výsadek lezců hasičů. Z podvisu vrtulníku najdou nějaké dobré místo, kde se udělá průsek a oni tam vytvoří nádrž pro vrtulník a zřídilo by se tam čerpací stanoviště,« uvedl Kavka. S vyhledáváním ohnisek sice pomáhají drony s termokamerou, podle něj se však při vysokých teplotách nedají některá ohniska určit. »Může být problém v tom, že termokamera ukáže ohnisko a není tam. Potřebujeme dostat hasiče přímo na místo, aby se přesvědčili, že tam opravdu ohnisko je,« doplnil mluvčí.

Vrtulníky budou létat za sebou a budou vodu ve větším shazovat na jedno místo. Podle Kavky se tato strategie osvědčila na německé straně, kde také hoří. Dopoledne létalo pět vrtulníků, pohybovaly se zejména u Pravčické brány.

Přes noc se hasiči přesunuli z míst, která uhasili, do lokalit, kde se stále vyskytují ohniska. Původní místa, kde byli nasazeni, mají dál pod dohledem. Ohniska jsou většinou v nepřístupném terénu, kde si pomáhají speciálními dvacetilitrovými vaky, jež nesou na zádech. Vydávají se s nimi pěšky na místa skrytých ohnisek.

Situace je náročná kvůli panujícím vedrům, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem. Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy i dehydratace.

»Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky,« uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka. Podle hasičů bylo v záchranářském kamionu ošetřeno 80 hasičů, ve středu okolo 20. Šlo většinou o drobná zranění. Na místě jich je okolo 1000.

Správa NP se připravuje na převzetí požářiště

Okamžik, kdy bude park předán Správě NP České Švýcarsko, se podle jejího mluvčího Tomáše Salova nejspíš blíží. »Musíme se připravit na tento okamžik, kdy bude potřeba zajistit značné množství věcí. Budeme muset vyloučit vstup veřejnosti přímo do té požární plochy, která bude stále nebezpečná. Budeme muset držet požární hlídky a eventuálně dohašovat ohniska,« řekl mluvčí.

Požár už spálil místy i půlmetrovou vrstvu organické plochy, takzvané hrabanky. Někde je však za roky popadané jehličí, listy a další materiál netknutý a úplně všude se ho zcela uhasit nepodaří. Vítr může oheň rozdmýchávat, proto budou strážci parku i další personál rezervaci hlídat, aby se plameny nedostaly do dosud nezasažených porostů či k obcím.

Lesníci jsou vybaveni termokamerami, pomáhat s hledáním ohnisek budou i po předání požářiště parku speciální drony. Správa je připravená do terénu vysílat hajné i v noci. »Budou se dívat, jestli se někde oheň nedere k povrchu,« doplnil Salov. Jak vysoké budou náklady na tyto práce, není podle něj v tuto chvíli jasné.

Národní park spolupracuje s hasiči po celou dobu zásahu. Lesy ČR poskytly harvestory, které odstraňovaly vzrostlé stromy a pomohly tak vytvořit širší pás podél stezky Česká silnice. To zabránilo rozšíření požáru ze západní do východní části parku. »Současně tam máme další těžaře, kteří se starají o bezpečnost v oblasti obcí,« řekl Salov. Dodal, že lesníci také pomáhají zpřístupňovat hasičům oblasti, kde zrovna hoří.

Průzkum pomocí lezců se nezdařil

Průzkum skrytých ohnisek na nepřístupných místech u Pravčické brány za pomoci speciálně vycvičených lezců se dnes nezdařil. Vrtulník rozdmýchával ohniska při nalétávání. Hasiči měli v oblasti proklestit cestu a případně tam také vytvořit čerpací stanoviště pro helikoptéry. V budoucnu hasiči zvolí jinou variantu, aby se do velmi nepřístupného prostoru dostali.

Naopak nová strategie, kdy vrtulníky létaly v řadě za sebou v takzvaném vláčku a shazovaly vodu pouze na jedno konkrétní místo, tedy ve větším množství, se vydařila. »Kobercově přivádějí vodu na místo a vypadá to jako velmi účinná metoda a určitě v ní budeme pokračovat,« zhodnotil mluvčí. Pět vrtulníků dnes shazovalo vodu okolo Pravčické brány a Křídelní stěny, další zasahoval ve Hřensku. »Tady jsou skály, vysoké keře a ten oheň je mnohdy zalezlý v prasklinách. Je to velmi problematické místo a musíme ho pořád kontrolovat a dohašovat,« řekl Kavka k zásahu ve Hřensku, odkud se museli evakuovat i jeho obyvatelé. S hašením ohnisek v okolí Bouřňáku pomáhala letadla ze Švédska, české antonovy dnes nasazeny nebyly.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy