Home Domácí Hasiči zasahují v Zápech u Prahy už přes 36 hodin, ale už...

Hasiči zasahují v Zápech u Prahy už přes 36 hodin, ale už nehoří

ILUSTRAČNÍ FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

AKTUALIZUJEME

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už přes 36 hodin, demolovali části konstrukce a dohašovali skrytá ohniska. V noci na dnešek našli skryté ohnisko požáru, dnes v 6.30 snížili stupeň poplachu na první.  Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20.00, byly v ní i oleje a plynové lahve.

»Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun,« řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

»V noci hasiči našli skryté ohnisko požáru, mohlo dojít k redukci sil a nasazených prostředků. Záchranný útvar hasičů ukončil na místě svou činnost, ale stále tam zůstávají jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří po demolici čistí okolí shořelé haly,« řekla Zemanová.

Příčiny požáru začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí práce hasičů. »Policie je na místě, částečné ohledání jsme v sobotu provedli a je zdokumentováno dronem, ale teprve po dohašení bude moci na místo vstoupit policejní psovod se speciálně vycvičeným psem a můžeme začít dělat další kroky,« řekla dnes policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

»Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení,« řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 2.30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

Výběr rozsáhlých požárů v průmyslových objektech za posledních deset let:

9. června 2012 – Oheň zničil letadlo ATR 42 a lehce zranil jednoho člověka při požáru v hangáru pražského ruzyňského letiště. České aerolinie odhadly škodu na 300 milionů korun.

20. dubna 2014 – Požár v galvanovně lanškrounské firmy Kozák Svitavy způsobil škodu za 200 milionů korun.

13. srpna 2015 – Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch. Požár zasáhl kromě etylenové jednotky pyrolýzní pece. Hasiči požár lokalizovali po pěti dnech. Při požáru nebyl nikdo zraněn, škodu na majetku Unipetrol vyčíslil na čtyři miliardy korun. Loni v červnu mostecký soud zprostil viny dva zaměstnance chemičky obžalované z ohrožení z nedbalosti v souvislosti s havárií. Rozhodnutí je pravomocné.

23. srpna 2015 – V pražských Vysočanech v areálu bývalé ČKD hořel sklad textilu v tovární hale. Podle předběžných informací oheň zničil zboží za více než 270 milionů korun.

10. května 2017 – Požár haly s uskladněnými pneumatikami u Ostředku na Benešovsku způsobil škodu za 110 milionů korun.

21. října 2017 – Požár v objektu s recyklací plastů v Kamenných Žehrovicích na Kladensku způsobil škodu 100 milionů korun.

23. února 2018 – V bývalém areálu mrazíren v Mochově u Prahy požár zachvátil jednu z hal. Škodu majitel odhadl na 100 milionů korun.

19. září 2018 – V areálu skládky Celio v Litvínově se vzňala hala s linkou na drcení odpadu. Vyhlášen byl nejvyšší, zvláštní stupeň poplachu. Škodu firma odhadla na 100 milionů korun.

15. října 2018 – V Lysé nad Labem hořela výrobní hala společnosti Kovona, která vyrábí kovový nábytek. Podle odhadů majitele požár způsobil požár škodu více než 100 milionů korun.

25. února 2019 – Noční požár haly v pražské Michli podle hasičů způsobil škody až za 100 milionů korun.

6. května 2020 – Požár tovární haly v Polici nad Metují na Náchodsku. Majitel haly, strojírenská společnost Hauk, škody odhadl asi na 100 milionů korun.

19. listopadu 2020 – Rozsáhlý požár zasáhl výrobní halu společnosti Bidfood v Kralupech nad Vltavou. Požár způsobil škodu za 230 milionů korun. Škoda se týká jak objektu, z jehož výroby vycházejí produkty pod značkou Nowaco, tak technologií. Policie loni změnila právní kvalifikaci činu na úmyslné obecné ohrožení, vyšetřování stále pokračuje.

26. února 2021 – Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla odhadnuta na 100 milionů korun.

2. července 2021 – V pražských Letňanech hořela vstupní hala, která je součástí veletržního areálu. Konala se tam výstava stanů a vybavení do přírody. Podle odhadů dosáhla škoda 150 až 200 milionů korun.

6. července 2021 – Škodu po výbuchu v areálu Preolu v Lovosicích provozovatel odhadl na 200 milionů korun.

29. července 2021 – Škodu za 200 milionů korun způsobil požár výrobní linky a střechy výrobní haly společnosti Al Invest Břidličná v Břidličné na Bruntálsku.

20. října 2021 – Požár ve spalovně odpadu v pražských Malešicích způsobí podle odhadu škodu za stovky milionů korun.

30. ledna 2022 – Při rozsáhlém požáru hal v Mladé Boleslavi vznikla podle odhadů škoda za více než miliardu korun. Oheň zasáhl jednoho z dodavatelů Škody Auto

1. července 2022 – V Zápech u Prahy hořela hala, která slouží jako sklad autodílů pro společnost AD Partner. Škoda podle majitele dosáhne 100 milionů korun.

(zmk)

Předchozí článekZájem o chaty a chalupy klesl, ceny jsou po pandemii dvojnásobné
Další článekHrošík liberijský: dokonalý případ přizpůsobení se přírodě

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here