Home Domácí Hnutí Přísaha navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc korun

Hnutí Přísaha navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc korun

Za nepřijatelný označuje předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta záměr vlády zvýšit rodičovský příspěvek jen o 50 tisíc korun a až pro děti narozené po Novém roce 2024. Podle Šlachty to je nespravedlnost vůči rodinám s dětmi, na které dopadly drtivá inflace a energetická krize a už půldruhého roku se potýkají s existenčními problémy. Hnutí Přísaha proto navrhuje přidat všem stejně a zvýšit rodičovský příspěvek o 100 tisíc korun. Státní kasa to podle Šlachty unese, stačí zdanit nadnárodní korporace.

Podle místopředsedkyně hnutí Karolíny Kubiskové nebyl rodičovský příspěvek, který činí jen kolem 7500 až 9000 korun měsíčně, už tři roky valorizovaný. A příspěvek v uvedeném rozpětí je při dnešních cenách směšný. »Rodič sice může zvolit výši čerpání až na 70 procent výdělku měsíčně, ale čím vyšší je měsíční čerpání, tím rychleji se celková částka vybere,« připomenula Kubisková.

Celých 20 procent domácností muselo podle ní omezit výdaje na vzdělávání nebo volnočasové aktivity svých dětí. Za základní věci jako je jídlo a bydlení dávají podle PAQ Research více jak 60 procent příjmů. Kubisková poukázala na to, že právě rodiny s dětmi tvoří 45 procent z celkového počtu ohrožených. »Drtí je vysoké ceny jídla, bydlení a vysoké úrokové sazby hypoték. A mnohdy jsou v situaci, kdy jediný živitel chodí do více prací, aby rodinu uživil. Celá čtvrtina domácností jede na doraz a počet rodin, které musí žádat o příspěvek na bydlení, se v březnu vyšplhal až na 260 tisíc, což je nejvíc za posledních deset let,« uvedla Kubisková.

Přísaha proto podporuje zvýšení rodičovského příspěvku. Ten se musí zvýšit nejméně na 400 000 korun, tedy o sto tisíc. Přesně o tuhle částku totiž Fialova vláda rodiče připravila svou neschopností řešit inflaci. Od ledna se navíc ruší školkovné a sleva na manželku. A naopak se zvyšuje DPH a taky daně z nemovitostí. Rodičovský příspěvek se navíc musí zvednout pro všechny rodiče, kteří ho aktuálně pobírají, a nejen pro potomky narozené od ledna příštího roku. »Stát by měl také umožnit maminkám, aby se co nejdřív mohly vrátit do práce. Chce to tedy masivní podporu školek, předškolních zařízení a zkrácených úvazků,« zdůraznila místopředsedkyně Přísahy.

Na tyto kroky bude podle ní potřeba přibližně deset miliard. Stačilo by tedy zrušit tři nesmyslná ministerstva, a hlavně zdanit nadnárodní firmy, z nichž pravidelně odtékají stovky miliard korun do zahraničí.

(pk)

FOTO – prisaha.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here