Home Domácí Holding Czechoslovak Group získal v Indonésii zakázky za 12 miliard Kč

Holding Czechoslovak Group získal v Indonésii zakázky za 12 miliard Kč

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Strojírensko-zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) získal dvě zakázky pro indonéské ministerstvo obrany v celkové hodnotě přes 500 milionů eur (téměř 12,2 miliardy Kč). Asijské zemi dodá ve spolupráci s tureckým partnerem systém protivzdušné obrany středního dosahu a systém taktických balistických raket. Webu E15.cz to řekl Miloš Šivara, ředitel společnosti Excalibur International, která je součástí holdingu.

Dodávky obou zařízení protivzdušné obrany podle Šivara začnou v roce 2024 a budou trvat několik let. Součástí smlouvy je i částečné přenesení výroby některých technologií do Indonésie.

Zakázku na integraci systému protivzdušné obrany a komplet balistických raket získal CSG poprvé za dobu své existence. »Jsou to pro nás historické projekty z hlediska náročnosti realizace i celkové hodnoty. Je to poprvé, kdy je společnost ze skupiny CSG dodavatelem a systémovým integrátorem celého systému protivzdušné obrany,« uvedl Šivara. Dodal, že zakázka je strategickým projektem spolupráce mezi českým a tureckým obranným průmyslem.

Společnost Excalibur International má v zakázce roli systémového architekta. Další holdingová firma, Retia, je systémovým integrátorem a spolu se sesterským výrobcem Eldis dodá radary. Rakety a jejich odpalovače jsou produktem tureckého obranného průmyslu, sdělil bez bližších podrobností Šivara. Podle indonéských médií jde o rakety Hisar turecké společnosti Roketsan, uvádí E15.

Většina souhrnné hodnoty obou zakázek podle Šivara zůstane českému průmyslu. Více než polovina připadne samotné CSG, například dodavateli radarů Retia nebo výrobci vojenských vozidel a podvozků Tatra Trucks. Klíčová je ale především role společnosti Excalibur International jako integrátora, uvedl web E15.

CSG působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábí zbraně, munici či speciální vozidla. Nejznámějším členem holdingu je kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Majitelem skupiny je podnikatel Michal Strnad.

Minulý týden holding oznámil koupi většinového podílu v italském podniku Fiocchi Munizioni, předním výrobci malorážové munice. Podle CSG jde o největší zahraniční investici v historii českého obranného průmyslu, cenu nezveřejnil.

(pr)