Home Domácí Hranice se Slovenskem už hlídají policisté, od půlnoci zadrželi 157 migrantů

Hranice se Slovenskem už hlídají policisté, od půlnoci zadrželi 157 migrantů

FOTO - ČTK/Václav Šálek

AKTUALIZOVÁNO

Policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes ČR přecházejí do Německa a Rakouska. Za prvních dvanáct hodin zadržela osm převaděčů a odhalila 157 migrantů. Policisté budou kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Podle mluvčího jihomoravských policistů Petra Valy se téměř třetina záchytů migrantů uskutečnila přímo na hraničních přechodech. »Jednalo se především o Syřany, kteří měli namířeno do západní Evropy,« uvedl Vala. Nadále tak podle něj platí, že Česká republika je pro tyto cizince zemí pouze tranzitní, ve které nechtějí zůstávat. »Od půlnoci bylo zadrženo i osm převaděčů. Ti se na naše území v různých automobilech pokusili propašovat téměř sedm desítek cizinců, 28 migrantů pak bylo odhaleno ve vlacích,« upřesnil.

Při ranních kontrolách policisté společně s celníky v jednu chvíli odhalili dva převaděče, a to na hraničním přechodě Lanžhot – stará cesta, kdy se muži ve dvou sportovních vozech pokusili převézt 14 cizinců. Mezi nimi byly i malé děti.

»Někteří migranti dokonce cestovali i v zavazadlovém prostoru. Kromě toho měl navíc i jeden z kontrolovaných řidičů pozitivní test na drogy,« uvedl mluvčí. Policie převaděče následně eskortovala na policejní oddělení, obviněni byli z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Oběma řidičům nyní v případě uznání viny hrozí několikaletý pobyt za mřížemi.

»Odhaleným nelegálním migrantům byl na hraničním přechodu cizineckými policisty vstup na naše území odepřen, museli se vrátit na Slovensko. Stejný osud potkal i skupinu 18 cizinců, kteří šli od našich sousedů po dálnici D2 směrem na Břeclav,« doplnil Vala.

Převaděče na Zlínsku zastavily až varovné výstřely

Poblíž hraničního přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku museli dnes ráno policisté použít varovné výstřely, aby zastavili auto převážející 15 migrantů. Převaděče po krátké honičce zadrželi. O incidentu informovala policie na Twitteru.

Převaděč projel vysokou rychlostí kontrolním stanovištěm na hranicích. »Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil z auta utéci,« uvedli. Dodali, že muže dopadli policisté z pražské speciální pořádkové jednotky.

Vláda o dočasném zavedení kontrol rozhodla v pondělí večer. Na česko-slovenské hranici jsou od půlnoci policejní hlídky na 17 silničních, sedmi železničních a třech říčních přechodech. Turisté se nemohou volně pohybovat po stezkách a cestách, které vedou po státní hranici nebo střídavě na území obou sousedních zemí. Hrozí za to pokuty, na místě až do 5000 korun. Výjimku mají mít zemědělci, lesníci, myslivci či rybáři při výkonu své práce v příhraničí.

V první fázi podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou kontroly trvat deset dní, tedy do 8. října. Čas chce využít k jednání se slovenskou stranou, poté kabinet situaci vyhodnotí. Slovensko v úterý uvedlo, že rozhodnutí ČR respektuje. Ve středu ho ale slovenský premiér Eduard Heger kritizoval. Podle Rakušana není zavedení kontrol silový krok vůči Slovensku, cílem je dát převaděčským skupinám najevo, že pro ně existuje překážka.

(jb, čtk)

Předchozí článekTempo šíření covidu zrychluje, roste i počet hospitalizovaných
Další článekPrvní komerčně prodávaný CD přehrávač oslaví v sobotu už 40 let

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here