Hrozí obstrukce, bude mimořádka

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) dnes svolala z podnětu poslanců vládní koalice mimořádnou schůzi na úterý dopoledne. Projednávat se budou sporné koaliční předlohy na úplné zrušení elektronické evidence tržeb nebo k senátní předloze o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí.

Sněmovna se příští týden sejde i na další mimořádné schůzi. Podnět k jejímu svolání podalo opoziční hnutí ANO. Chce na ní projednat předlohy, které představují podle poslanců ANO plošnou pomoc obyvatelům v souvislosti se zdražením plynu, elektřiny a pohonných hmot. Jde zejména o jejich osvobození od daně z přidané hodnoty.

V návrhu programu schůze svolané na žádost koalice je rovněž vládní návrh na snížení státních plateb do zdravotnictví za děti, studenty, důchodce nebo nezaměstnané tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně. Sněmovna by měla projednat také poslaneckou novelu o střetu zájmů, jež zejména zpřísňuje ustanovení, které brání poslancům, senátorům nebo členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Jde o sporné předlohy, u nichž hrozí nebo již započaly obstrukce opozičních ANO či SPD. Opět zřejmě nejsou vyloučena ani noční jednání dolní komory. V návrhu programu je ale třeba ukončení pandemické pohotovosti, která platí kvůli již slábnoucí epidemii koronaviru.

Na schůzi svolané z podnětu ANO se poslanci sejdou nejpozději v pátek v poledne. Na rozdíl od koaliční schůze je pravděpodobné, že její program Sněmovna neschválí. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu omezenou na řečníky s přednostním právem.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy