Home Domácí Hypotéky hned tak nezlevní

Hypotéky hned tak nezlevní

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu (dříve Fincentrum Hypoindex) pokračuje v mírném růstu. Na začátku května se z dubnových 6,30 procenta zvýšila na 6,32 %. Nad šestiprocentní hranici se přitom průměrná nabídková sazba drží již od července loňského roku.

Swiss Life Hypoindex je reprezentován číslem, které odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Data tohoto ukazatele jsou vydávána vždy na začátku každého měsíce k pátému pracovnímu dni.

Skoro o čtyři body dražší než před dvěma lety

Nynější průměrná nabídková sazba hypoték je ve srovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety o 3,92 procentního bodu vyšší.

»Hypoindex již druhý měsíc po sobě vykázal nárůst. Jde o velmi drobný nárůst způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank. Poměrná nabídková sazba se tak ustálila na hodnotě 6,32 %. S ohledem na to, že jde o průměrnou sazbu, mohou v určitých případech klienti získat sazbu až o 0,8 % nižší,« uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,32 % bodu vzrostla v květnu o 37 korun na 23 242 Kč. V porovnání se splátkou před dvěma lety si tak klient připlatí více než 7700 Kč.

Průměrné nabídkové sazby hypoték pro mladé do 36 let (nad 80 % LTV) v uplynulém měsíci zdražily nejvýrazněji, ale zároveň i zlevnily. Sazby hypoték s fixací na tři a pět let klesly o jeden, resp. dva bazické body. Banky tak v průměru nabízejí tříleté fixace hypoték s LTV nad 80 % za 6,69 % a s pětiletou fixací za 6,31 %. Jednoleté fixace ale naopak zdražily o šest bazických bodů na 6,21 %. Ceny hypoték fixovaných na deset let stagnovaly.

Hypotéky s LTV do 80 % fixovaných od jednoho roku do deseti let pak pouze zdražily. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok a deset let vzrostly o dva bazické body na 6,67 %, resp. 6,12 %, hypotéky s fixací na tři a pět let zdražily o jeden bazický bod na 6,43 %, resp. 6,06 %.

Centrální banka snižování sazeb odkládá

Česká národní banka ponechala na začátku května úrokové sazby znovu beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak od loňského června zůstává na sedmi procentech. Pro zvýšení ale tentokrát hlasovali již tři ze sedmi členů bankovní rady. Guvernér Aleš Michl navíc uvedl, že na červnovém zasedání bude rada o zvýšení sazeb opět uvažovat.

Cena hypoték tak zřejmě zůstane na vyšších úrovních delší dobu. »Výhled vývoje hypotečních sazeb se prozatím nijak nemění. I nadále předpokládáme, že se sazby budou pohybovat v současných číslech. A tak jediné co nadále klesá, jsou ceny vybraných (zejména starších nebo panelových) nemovitostí,« uvedl k tomu Sýkora.

Změna názvu v souvislosti se spojením pod jednoho vlastníka

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select, která sestavuje ukazatel Hypoindex od roku 2003, změnila k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Tím formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 jednoho vlastníka – švýcarskou skupinu Swiss Life. V této souvislosti se od května přejmenoval i Fincentrum Hypoindex na Swiss Life Hypoindex.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here