Home Domácí Jaké bylo vítězné počasí?

Jaké bylo vítězné počasí?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dnes si připomínáme »Den vítězství« a tedy konec 2. světové války, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) připravil malý výlet do historie z pohledu meteorologa. Jaké tedy bylo 8. května 1945 počasí?

»Bylo skoro jasno beze srážek. Ze Skandinávie zasahovala až nad jihozápadní Středomoří tlaková výše a ovlivňovala počasí i u nás. Nejvyšší denní teploty dosahovaly většinou 17 až 21 °C,« uvedl Pavel Borovička z ČHMÚ. Například 21,0 °C v Klatovech, 20,7 °C v Českém Krumlově, 19,0 °C v Hradci Králové, 17,9 °C v Praze na Karlově a 16,5 °C ve Vsetíně. Vůbec nejvyšší maximum ten den zaznamenala stanice Rožmitál pod Třemšínem a to 22,5 °C.

»V ranních hodinách však rtuť teploměru příliš vysoko nevystoupala a ranní teploty příliš nenasvědčovaly následnému oteplení. Meteorologové ráno naměřili většinou mezi 6 a 2 °C,« uvedl Borovička. Naměřeno bylo například 1,5 °C ve Vsetíně, 2,5 °C v Ostravě, 4,0 °C v Táboře, 5,1 °C v Praze na Karlově nebo 6,3 °C ve Strakonicích. »Zároveň byla ranní minima v širokém rozpětí. Nejnižší teplotu, 0 °C, zaznamenaly shodně Havlíčkův Brod, Horní Moštěnice a Huslenky. Nejvyšší minimum, 11,7 °C, bylo v Litomyšli,« dodal Borovička.

»Ukončení 2. světové války skoro až symbolicky provázela převážně jasná obloha, jak ukazuje taky pohled do záznamů o době trvání slunečního svitu. Ta se 8. května 1945 pohybovala i okolo 13 hodin,« uzavřel Borovička.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. Zapálil jsem 2 svíčky na hřbitově v Pce za mé vnoučata- že se mohli narodit…Dík Ruskému lidu…
    Měli jsme po válce krásný život-klidný…..

Comments are closed.