REPRO FOTO - ČT

Český svaz protifašistických bojovníků, z. s. (ČSPB) důrazně protestuje proti politickým aktivitám prezidenta České republiky Petra Pavla, jimiž chce zrušit platnost prezidentských dekretů. »Náš protest se týká jeho návrhů na předání majetku rodině Lichtenštejnů, který byl zestátněn na základě dekretů prezidenta republiky,« uvádí se ve stanovisku zaslaném redakci iportaL24.cz.

Lichtenštejnům byl po válce majetek konfiskován prezidentským dekretem č. 12/1945; podle něj stát zabral majetek také zrádcům a kolaborantům z neutrálních států. »Lichtenštejnové prokazatelně před válkou i za války nacistické Německo aktivně podporovali, k jeho politice se aktivně hlásili. Lichtenštejnský kníže František Josef II. poskytoval peníze na vznik nacistických jednotek SA a SS na severní Moravě a ve Slezsku, v říjnu 1938 napsal Adolfu Hitlerovi blahopřejný telegram k uzavření mnichovské dohody. Aktivní přihlášení se k německé národnosti pro něj znamenalo získání privilegovaného postavení. Ve své trůnní řeči k lichtenštejnskému zemskému sněmu v listopadu 1940 vzpomínal na setkání s Adolfem Hitlerem v březnu 1939 a zdůraznil: ‚My Lichtenštejnci, jakožto lidé německého kmene, se stejně jako dosud i nyní podílíme vřelou účastí na utváření budoucnosti velkého německého národa.‘,« uvádí se v protestu ČSPB. Svou příchylnost k nacismu stvrdil např. návštěvou u reichsprotektora Konstantina von Neuratha 26. května 1940 princ Hans Lichtenstein.

Po válce československý stát zkonfiskoval 69 tisíc hektarů pozemků a desítky zámků a dalších budov přímo lichtenštejnskému knížeti Františku Josefu II. a 14 tisíc hektarů ostatním členům rodu (nemovitosti např. Lednicko-valtický areál na jižní Moravě, zámky Velké Losiny na Šumpersku a Bučovice na Vyškovsku, hrad Šternberk u Olomouce). »Petr Pavel doporučuje, stejně jak navrhují Lichtenštejnové, aby se uvedený majetek vložil do česko-lichtenštejnského fondu, s nímž bude hospodařit Nadace knížete z Lichtenštejna – tedy aby se majetek Lichtenštejnům fakticky vrátil. Zároveň by jim mělo být vyplaceno tzv. odškodné ve výši 35 miliard korun. Aktivita Petra Pavla směřuje k prolomení restituční hranice, která je limitována rokem 1948. Jde o zásadní ohrožení našeho právního řádu,« zakončuje se v protestu, který signovala předsedkyně výboru ČSPB Jitka Gruntová a místopředsedové Josef Odehnal a Vladimír Pelc.

(pk)

1 KOMENTÁŘ

  1. Vládne nám protinárodní protiústavní protistátní ksindl v podobě Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla. Tento politický ksindl a politický primitivismus poškozuje tento stát a naše životy.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here