Home Domácí Ještě je stále šance, že Pavel novelu snižující valorizaci důchodů vetuje

Ještě je stále šance, že Pavel novelu snižující valorizaci důchodů vetuje

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Souborem argumentů ekonomického, ústavně-právního a sociálního charakteru se snažili zástupci opozičního hnutí ANO – předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a místopředseda hnutí Karel Havlíček – přesvědčit prezidenta Petra Pavla, aby vetoval novelu snižující zákonnou valorizaci důchodů. Zda se jim to podařilo, bude jasné odpoledne, kdy Pavel hodlá oznámit své rozhodnutí.

»Samozřejmě, že názor mám, ale uzavřu ho až po tom jednání,« řekl novinářům před schůzkou Pavel. »Je to pořád kolem 50 (procent), protože výhrady samozřejmě jsou relevantní,« doplnil.

Havlíček i Schillerová dnešní jednání s hlavou státu popsali jako konstruktivní. »Zdůraznili jsme, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat Ústavu a neměli bychom v žádném případě dopustit to, že bude Ústavní soud řešit za politiky to, že nebyli schopni se dohodnout a že by nastala situace, která by mohla hrozit obrovskou blamáží České republiky tím, že by se to vrátilo a 2,8 milionům důchodců by se musely vyplácet zpětně jednotky možná dokonce desítky miliard korun,« poznamenal Havlíček.

S prezidentem se shodli na tom, že vláda zaspala, měla situaci řešit včas, nikoli projednávat novelu ve stavu legislativní nouze. Podle názoru ANO je také nepřípustná retroaktivita. Hnutí navrhuje provést červnovou valorizaci na základě nyní platných zákonných pravidel a společně s opozicí jednat o úpravě valorizačního vzorce pro příští rok. »Tím bychom zabránili tomu, před čím varuje vláda, to znamená jakémusi ekonomickému problému v příštích letech a současně bychom naplnili literu zákona,« dodal Havlíček.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo o průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.

Nesmyslná argumentace vlády

Schillerová Pavlovi připomněla, že výdaje na důchody jsou v ČR 8 % HDP, zatímco průměr v EU je 12 % HDP. »My rozhodně nejsme ani na průměru a já se ptám, jestli naši důchodci si to zaslouží méně či více,« uvedla.

Nejzásadnějším problémem je podle Schillerové retroaktivita. »Jsme přesvědčeni podle hmotně-právní úpravy, že nárok vznikl 31. ledna, všechna ostatní data už mluví o zpřesnění formou nařízení vlády,« poznamenala. Pokud by zákon prošel, byla by podle ní nabourána důvěra lidí ve stát.

Argumentace pětikoalice, že to jde na vrub dluhu, je podle Schillerové nesmyslná. »Jestliže máme výdaje státu v roce 2023 přes 2 biliony 200 miliard korun tak 14 miliard, o které se tady hrdlí pětikoalice, určitě nejsou žádnou hospodářskou škodou, jsou směšné v balíku těch výdajů,« míní Schillerová.

Vláda podle ní selhala v boji s inflací a nyní to, jako první skupina, odnáší důchodci. »To znamená ti, kteří se nemohou bránit, které naopak má valorizace chránit před touto obrovskou inflací. Bude nabourána důvěra lidí ve stát, a to si myslíme, že je špatně,« dodala šéfka klubu.

»Teď je to v rukou pana prezidenta, který zůstal tou poslední ústavní pojistkou v celé šíři legislativního procesu, protože Senát jako pojistka ústavnosti naprosto selhal,« konstatovala Schillerová. Zopakovala, že pokud prezident novelu podepíše, ANO se určitě obrátí na Ústavní soud. Domnívá se, že na tom nebude spolupracovat s dalším opozičním hnutím SPD, ač to ještě poslanecký klub ANO neprobíral.

Pokud by Pavel zákon vetoval, Sněmovna by už pravděpodobně nestihla přehlasovat jeho postoj včas. ANO bude podle Havlíčka bránit ve Sněmovně opětovnému přijetí novely. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

  1. SEZNAM.CZ: „Pavel podepíše nižší valorizaci důchodů, ale je odhodlán podat ústavní stížnost“
    Takže podepíše, že s nižší valorizací souhlasí a pak se obrátí na soud? Podá ústavní stížnost? Na co, nebo na koho? Čím ji zdůvodní, když svým podpisem předtím vyjádří souhlas jak s obsahem, tak se způsobem přijetí!?
    Já vždy podezříval některé lampasáky, že z hlavy potřebují jen uši, bez kterých by jim nedržela placatá čepice. Teď se mé podezření zdá být ověřeno i na „prezidentovi“ tohoto absurdistánu.

Comments are closed.