Milovníci koček všeho druhu si nyní přijdou v jihlavské zoologické zahradě na své. Proč? Nejprve se narodila samice levharta perského, poté dvojčata irbisů a nejnovějším přírůstkem jsou trojčata karakalů. Mláďata jsou nádherná a roztomilá, ale dvou a půl měsíční samička levharta perského si již dokáže vzbudit respekt.
Malá samice levharta perského (Panthera pardus tulliana), která se narodila třináctileté samici v květnu, již přesvědčila i chovatele, že si nedá jen tak něco líbit a že je správným zástupcem druhu skutečných predátorů.
Tento malá samička levharta perského je o to cennější, že se již téměř nepočítalo s možností, že by její matka mohla úspěšně zabřeznout a porodit. Je jí totiž třináct let. Mít první mládě v tomto věku je u levhartů perských skutečná rarita. Levharti totiž pohlavně dospívají po dvou letech a v přírodě se obvykle nedožívají více než 12 let. V zajetí to může být až 20 let.
Dvojčata irbisů se také narodila v květnu a oba samečci už pobrali odvahu a prozkoumávají občas i venkovní výběh za bedlivého dojledu své matky. Irbisové jsou známí též jako levharti sněžní (Panthera uncia).
Nejnovějším přírůstkem jsou trojčata karakalů (Caracal caracal), kterým je necelé dva týdny. Jejich pohlaví jihlavská zoo zatím nezná, jelikož první veterinární prohlídka je teprve čeká. Návštěvníci je mohou vidět v expozici u Asijského pavilonu.
Karakal žije v Africe a v Přední, Střední a jižní Asie až po Indii a je podobný severněji žijícím rysům, ale není s nimi úzce příbuzný.
Má štíhlé tělo s dlouhými končetinami a krátkým ocasem. Barevně karakal hodně připomíná pumu a podobá se jí i stavbou těla, především relativně malou hlavou a mohutnými končetinami.
Na konci uší, jež mají černou barvu, vyrůstají tmavé štětiny, které mohou být dlouhé i přes pět centimetrů. Jeho zadní nohy jsou delší než přední, což dodává jejich postavě rysí vzezření.
Dosahuje hmotnosti 13 až 18 kilogramů, přičemž samci jsou větší než samice. Tělo je dlouhé 60-80 centimetrů, ocas měří pouze 20-30 centimetrů. Živí se lovem zvířat malé a střední velikosti, především hlodavců, damanů, menších gazel a různých ptáků. Když může, zabíjí i domácí zvířata až do velikosti kozy.
Je to spíše samotářské zvíře, páry se sdružují jen v době rozmnožování zhruba na týden. Páří se celoročně. Samice je březí 69-78 dnů a rodí obvykle dvě až čtyři koťata. Mláďata se rodí slepá a oči se jim otevírají po šesti až deseti dnech. Uši se jim vztyčí po cca jednom měsíci věku. Osamostatňují se přibližně po deseti měsících. Pohlavní zralosti dosahují po sedmi až čtrnácti měsících. Samice mohou být plodné až do 18 let života. Karakal se může v zajetí dožít až 20 let, v přírodě se dožívá maximálně 12 let.
(mac)
FOTO – Zoo Jihlava, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Dirk Froebel, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Leo za1, commons.wikimedia.org/CC0 1.0/Joseph Heymans