Home Domácí Jihočeský kraj ukončil smlouvu s provozovatelem úzkokolejky

Jihočeský kraj ukončil smlouvu s provozovatelem úzkokolejky

FOTO - ČTK/Václav Pancer

Jihočeští zastupitelé na dnešním zasedání rozhodli o ukončení smlouvy s firmou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) z důvodu nedodržování kontraktu. Provoz v místech, kde jezdily vlaky na úzkokolejce, zajistí společnost ČSAD Autobusy České Budějovice.

»Víme všichni, že problémy na Jindřichohradeckých místních drahách jsou a bohužel přetrvávají. Monitorujeme veškeré problémy, které tam vznikly. Je tam insolvenční správkyně, která celou věc spravuje, budeme s ní jednat a budeme chtít řešit další kroky. A vidíme hrubé porušení smlouvy mezi krajem a JHMD,« řekl novinářům náměstek jihočeského hejtmana Antonín Krák (ČSSD).

Jindřichohradecké místní dráhy jsou od 6. září v úpadku. Firma na sebe podala začátkem září insolvenční návrh, v červnu dlužila přes 160 milionů korun a pohledávky dál přibývají, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Firma nemá na splácení, argumentuje tím, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Kraj Vysočina to odmítá, uvádí, že postupuje podle platné smlouvy.

Krák uvedl, že JHMD kontrakt porušuje v tom, že nezajišťuje drážní dopravu. Místo vlaků totiž firma nasadila minulý týden autobusy, protože jí vypršela platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy. Drážní úřad obnovil s firmou řízení vedoucí k tomu, že by jí odňal licenci. »Kontrolujeme i náhradní autobusovou dopravu a bohužel nemáme potěšující informace. Autobusy například nejsou řádně označené a nevyjíždějí včas,« řekl Krák.

Za provoz vlaků Jihočeský kraj zaplatil ročně 32 milionů Kč, s autobusy by ušetřil 20 milionů. S Jihočeským krajem má firma smlouvu do prosince 2024. Hodnota pětiletého kontraktu je 163 milionů korun.

JHMD vlastní a provozuje úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně a do Nové Bystřice. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. Vlaky v minulých letech podle staršího vyjádření firmy přepravily ročně zhruba 400 000 cestujících.

(jb, čtk)