Home Domácí Jihomoravští záchranáři evidují růst počtu výjezdů k bodnutí hmyzem

Jihomoravští záchranáři evidují růst počtu výjezdů k bodnutí hmyzem

FOTO - pixabay

Záchranáři v Jihomoravském kraji evidují za první dva týdny prázdnin nárůst počtu výjezdů k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem. Loni bylo na začátku prázdnin 30 případů, letos kolem sedmi desítek, řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Záchranáři neevidují v souvislosti s alergicku reakcí žádné úmrtí. Podle Antonína Přidala z Mendelovy univerzity může být hmyz v teplejším počasí aktivnější.

Bothová uvedla, že by si lidé měli dávat pozor u vos a včel na sladké nápoje a na jídlo obecně. »Hmyz vyhledává mokrá a mastná těla. Je také nutné dávat pozor při chození bosky po trávě,« řekla Bothová.

V případě malého otoku po bodnutí například na ruce doporučují záchranáři chlazení místa i užití léků proti alergii. »Pokud je bodnutí do oblasti obličeje nebo krku a postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, pak může dojít až k oběhovému selhání, kdy hovoříme o takzvaném anafylaktickém šoku. V takové situaci hrozí i úmrtí a je třeba přivolat odbornou pomoc,« upozornila Bothová.

Podle ní by lidé, kteří o alergii vědí, měli být vybavení takzvaným autoinjektorem s adrenalinem, který je nutné ihned aplikovat. »Alergickou reakci ale může mít člověk kdykoliv v životě, i když ji dříve nikdy neměl. Proto je potřeba bodnutí hmyzem nepodceňovat,« dodala Bothová.

Přidal uvedl, že podle studií hmyzu spíš ubývá. »Je ale docela reálné, že v horkých dnech je hmyz velmi aktivní, protože mu to vyhovuje. V tomto počasí může být i víc excitován (vybuzen), lidé se více potí a to spolu úzce souvisí,« vysvětlil Přidal, vedoucí univerzitního oddělení včelařství. Podle něj jsou lidé také citlivější. »Dříve tolik alergií nebylo. Dnes jsou lidé méně odolní a také nejsou tolik opatrní,« doplnil Přidal.

(mac, čtk)

FOTO – pixabay

Předchozí článekRůst cen výrobců ještě zrychlil, zdražování zdaleka nekončí
Další článekPrezidentem Srí Lanky byl zvolen dosavadní premiér, zemi hrozí další nepokoje

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here