Jihomoravští záchranáři evidují růst počtu výjezdů k bodnutí hmyzem

Záchranáři v Jihomoravském kraji evidují za první dva týdny prázdnin nárůst počtu výjezdů k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem. Loni bylo na začátku prázdnin 30 případů, letos kolem sedmi desítek, řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Záchranáři neevidují v souvislosti s alergicku reakcí žádné úmrtí. Podle Antonína Přidala z Mendelovy univerzity může být hmyz v teplejším počasí aktivnější.

Bothová uvedla, že by si lidé měli dávat pozor u vos a včel na sladké nápoje a na jídlo obecně. »Hmyz vyhledává mokrá a mastná těla. Je také nutné dávat pozor při chození bosky po trávě,« řekla Bothová.

V případě malého otoku po bodnutí například na ruce doporučují záchranáři chlazení místa i užití léků proti alergii. »Pokud je bodnutí do oblasti obličeje nebo krku a postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, pak může dojít až k oběhovému selhání, kdy hovoříme o takzvaném anafylaktickém šoku. V takové situaci hrozí i úmrtí a je třeba přivolat odbornou pomoc,« upozornila Bothová.

Podle ní by lidé, kteří o alergii vědí, měli být vybavení takzvaným autoinjektorem s adrenalinem, který je nutné ihned aplikovat. »Alergickou reakci ale může mít člověk kdykoliv v životě, i když ji dříve nikdy neměl. Proto je potřeba bodnutí hmyzem nepodceňovat,« dodala Bothová.

Přidal uvedl, že podle studií hmyzu spíš ubývá. »Je ale docela reálné, že v horkých dnech je hmyz velmi aktivní, protože mu to vyhovuje. V tomto počasí může být i víc excitován (vybuzen), lidé se více potí a to spolu úzce souvisí,« vysvětlil Přidal, vedoucí univerzitního oddělení včelařství. Podle něj jsou lidé také citlivější. »Dříve tolik alergií nebylo. Dnes jsou lidé méně odolní a také nejsou tolik opatrní,« doplnil Přidal.

(mac, čtk)

FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy