Home Domácí Kam směřuje lázeňství a co nového se chystá?

Kam směřuje lázeňství a co nového se chystá?

Mariánské Lázně FOTO - kudyznudy.cz

Mariánské Lázně letos v létě získaly statut lázní klimatických. Co to pro město a celý Karlovarský kraj znamená, mimo jiné zazní v dalším díle CzechTourism podcastu. V pořadu nechybí informace o připravovaném Evropském balneologickém kongresu. 27. ročník se uskuteční v České republice, konkrétně v Karlových Varech, a to 4. až 6. října.

Lázeňství v ČR se nachází na pomyslném rozcestníku. Z pohledu cestovního ruchu se v kontextu s náhradou rusky hovořících hostů, kteří vypadli z obecně známých důvodů, nabízí zaměřit se na hosty ze zemí Zálivu nebo z Izraele.

»Možnou cestou je také posílení pozic českého lázeňství na tzv. sekundárních trzích, jako je Ázerbájdžán, Kazachstán, Uzbekistán, tedy v zemích s pravidelným leteckým spojením s ČR, bonitní klientelou a historicky tradiční oblibou našeho lázeňství. Řešíme také marketingovou podporu, a to on-line kampaní Nečekané tradice či informováním o nových wellness a wellbeing produktech pro příhraniční klienty a domácí trh aj. Co se týče obyvatel Česka, potenciál pro lázně má aktivní finančně zajištěná věková kategorie 35+ a fakt, že lázně jsou skvělým místem pro aktivní letní i zimní dovolenou celé rodiny,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Nový díl CzechTourism podcastu se natáčel před tím, než Mariánské Lázně získaly statut klimatických lázní. V pořadu se kromě letošních novinek zmiňuje také fakt, že základ lázeňství přes veškeré dění zůstává stejný: lidé chtějí bydlet v kvalitních zařízeních, mít dobrou péči, dobré stravování a samozřejmě také to, aby jim lázeňský pobyt pomohl. Zlepšil jim zdravotní stav a/nebo přinesl potřebnou relaxaci a energii. Významný vliv na lázeňství měly a mají přitom sociálně-ekonomické faktory. Pandemie covidu-19, ceny energií, inflace aj.

»Po třech letech covidu-19 se obnovily investice do lázeňské infrastruktury. Nyní je třeba objet pavilony, pítka, všechno čistit, obnovovat, věnovat se kolonádě v Mariánských Lázních, souhrnně: lesk lázní vylepšit. Nedávné získání statutu klimatických lázní, které rezonuje celým městem, doplňuje čtvrtý léčivý zdroj Mariánských Lázní a destinaci posouvá na novou úroveň. Cílem je mimo jiné dostat klienta ven z lázeňských hotelů do terapeutické krajiny, která je v Mariánských Lázních naprosto skvělá,« říká v podcastu generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Karel Kalivoda.

»Pandemie covidu-19 změnila léčebné procedury. Zaměřili jsme se tak na studie účinků lázeňské léčby na postcovidové symptomy. Také se víc věnujeme prevenci a snažíme se implementovat moderní technologie – nově se využívá třeba laserová terapie při léčbě postcovidových symptomů. Celou lázeňskou léčbu se snažíme inovovat, zatraktivňovat a personalizovat, moderní technologie nám mimo jiné pomáhají sledovat průběh léčby pacienta, případně vytipovat změny zdravotního stavu a přizpůsobovat léčebné plány na míru individuálním potřebám jednotlivých lidí,« říká v podcastu výzkumná pracovnice Institutu lázeňství a balneologie Alina Huseynli.

Lázně léčí tělo i ducha. Klient se dostane do jiného než domácího prostředí, a začne tak přemýšlet i chovat se jinak. »Před 100 – 150 lety byly lázně centrem, kam se lidi jezdili léčit, odpočívat, za kulturním životem, bylo to i místo společenského setkávání. I do budoucna potřebujeme, aby lázně byly tzv. multiproduktem, který osloví co nejširší vrstvy. Na lázních nyní je, aby ve spolupráci nejen s městy vytvořily potřebnou nabídku služeb. Navázat na ocenění fenoménu tuzemského lázeňství ze strany UNESCO a připomenout všem význam a důležitost dané oblasti má Evropský balneologický kongres, který se bude konat 4. až 6. října v Karlových Varech. ČR je jeden z klíčových členů Evropského svazu lázní, o kongres jsme si řekli po asi 23 letech a teď ho chystáme. Chtěl bych ocenit spolupráci na akci ze strany Svazu léčebných lázní, Evropského svazu lázní, iLabu, Karlovarského kraje, města Karlovy Vary aj, děkuji moc za ni. Snahou kongresu také samozřejmě je zvýšit zájem o ČR jako takovou. Budou to tři dny nabité debaty o budoucnosti lázní, vědeckém potenciálu, léčbě v lázních, příkladech dobré praxe, terapeutické krajině atd. Věřím, že tak společně pomůžeme lázeňství,« říká v podcastu viceprezident Svazu léčebných lázní a Evropského svazu lázní Martin Plachý.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here