Home Domácí Kolikrát ještě zazní, že ostravský klub zastupitelů ANO je jednotný?

Kolikrát ještě zazní, že ostravský klub zastupitelů ANO je jednotný?

Miroslav Otisk FOTO - Twitter

V Ostravě se aktuálně vedou jednání o podobě nové koalice. Z původně 21členého klubu zastupitelů vítěze voleb ANO je dnes pouze třináctičlenný. Dnes ho totiž opustil městský zastupitel a místostarosta městské části Poruba Miroslav Otisk. Přesto podle předsedkyně klubu a kandidátky na novou primátorku Hany Tichánkové je tento počet mandátů konečný a hnutí už nikdo neopustí.

Od února, kdy opustili hnutí ANO ostravský primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně Zuzana Bajgarová s Kateřinou Šebestovou, se hovořilo o tom, že klub zastupitelů zůstane kompletní a jednotný. Znovu po odchodu Roberta Čepa. Znovu po konci radního Ondřeje Němečka. A znovu, když odešel Maxim Pachomov a po něm i náměstek primátora Karel Malík.

»Ale to už říkali při šestnácti i patnácti mandátech. Je to nestabilní situace a samozřejmě to v nás nevzbuzuje úplně důvěru. Nevíme, jestli odejdou další zastupitelé, nebo je to už skutečně finální počet,« potvrdila pirátská náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Právě Piráti se třemi zastupiteli to mohou mít v rozpadlé koalici s ANO (původně 21) a Spolu (9) hodně nakloněné. Nyní opoziční hnutí Ostravak (8) totiž potvrdilo dvojblok se Starosty pro Ostravu (4) a v dalších jednáních vystupují jednotně. Jenže Ostravak odmítá s Piráty jednat.

Budeme-li předpokládat, že Otisk také vstoupí do Nezařazených, jsou počty nyní rozděleny takto: ANO 13, Ostravak/Starostové 12, Spolu 9, Nezařazení 8, SPD 7 a Piráti a Ostravská levice po 3.

Aritmetických variant pro složení koalice je několik, ale těch reálných mnohem méně. Mezi ty první lze řadit spojení ANO (13), Spolu (9), Nezařazení (8), Piráti (3) s celkem 33 mandáty. Je to vlastně pokračování současné koalice, pouze s rozdělením 21 zvolených zastupitelů za ANO – matematicky by to prošlo, ve skutečnosti je však spolupráce obou »rozvedených« jen těžko představitelná. Podobné by to bylo po spojení ANO (13), Ostravak/Starostové (12) a Nezařazení (8) o stejném celkovém počtu.

Více šancí má jistě varianta s ANO bez Nezařazených: ANO (13), Ostravak/Starostové (12) a Spolu (9) s celkem 34 zastupiteli nebo naopak bez ANO s Nezařazenými: Ostravak/Starostové (12), Spolu (9) a Nezařazení (8), čítající dohromady 28 křesel.

Matematicky by vyšlo ještě daleko více variant, kde by došlo dohromady k potřebnému většinovému součtu minimálně 28 členů, ale tam by se muselo »pracovat« se sedmi zastupiteli SPD nebo třemi z Ostravské levice, což zatím všichni odmítají.

Velkou roli také sehraje jméno možného primátora. ANO se určitě nebude chtít vzdát svého současného postu, tentokráte pro Tichánkovou. Ve hře je také jméno lídra Spolu, současného náměstka Jana Dohnala. Otázkou je, co by se dělo ve chvíli, kdy by nejsilnějším hráčem v koalici byl nový dvojblok Ostravak/Starostové. Předseda klubu Starostů pro Ostravu Jiří Jureček se sice nechal slyšet, že jim o posty nejde: »Nepotřebujeme mít náměstky, raději pozice uvolníme koaličním zájemcům, chceme však stabilní fungování a vedení města, abychom měli stabilního partnera pro každodenní řešení problémů v našich obvodech.«

»Dávají nám tím křídla,« glosoval to lídr Ostravaka Lukáš Semerák.

A ve hře může být i setrvání Macury…

(zmk)