Home Domácí Krkonoše jsou bez lavinového nebezpečí, na hřebenech je nesouvislá pokrývka sněhu

Krkonoše jsou bez lavinového nebezpečí, na hřebenech je nesouvislá pokrývka sněhu

FOTO - ČTK/David Taneček

Nejvyšší české hory Krkonoše jsou bez lavinového nebezpečí. Horská služba Krkonoše dnes odvolala nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Vyplývá to z údajů na webu Horské služby ČR. Kvůli velmi teplému počasí posledních dní sníh z Krkonoš rychle mizí.

Například na hřebenové Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem zbývá nesouvislá pokrývka o síle kolem pěti centimetrů. »Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech. Sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená,« uvedl lavinový specialista horské služby Robert Dlouhý.

V současné zimní sezoně bylo lavinové nebezpečí v Krkonoších vyhlášeno poprvé 12. prosince. O den později lavinový stupeň vzrostl z prvního na druhý. Tehdy bylo na hřebenech Krkonoš 40 až 70 centimetrů sněhu.

Některé lyžařské areály v Krkonoších kvůli silné oblevě omezily provoz. Lyžuje se především na technickém sněhu, mimo uměle zasněžené sjezdovky je na svazích tráva. Proti minulým dnům ubylo otevřených sjezdovek například ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře, ve Velké Úpě a v Horní Malé Úpě.

(čtk)